Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGE może wydobywać węgiel w Bełchatowie o 6 lat dłużej. Dostała koncesję

6
Podziel się:

Kopalnia należąca do PGE w rok dostarcza kilkadziesiąt milionów ton surowca do jednej z największych elektrowni w Polsce.

Kopalnia odkrywkowa w Bełchatowie.
Kopalnia odkrywkowa w Bełchatowie. (Shutterstock/NV77)
bEIDDymZ

Minister Środowiska wydłużył do 2026 roku koncesję wydobywczą dla tzw. Pola Bełchatów w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Kopalnia należąca do PGE w rok dostarcza kilkadziesiąt milionów ton surowca do jednej z największych elektrowni w Polsce.

- Kontynuacja wydobycia węgla w Polu Bełchatów przez KWB Bełchatów jest dla nas dobrą wiadomością, ponieważ paliwem pochodzącym z tej kopalni zasilana jest Elektrownia Bełchatów, fundament bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreśla Sławomir Zawada, prezes PGE GiEK.

Obecnie Kopalnia Bełchatów wykorzystuje paliwo z dwóch pól: szczercowskiego i bełchatowskiego. W ubiegłym roku wydobyła w sumie 42,6 mln ton energetycznego surowca.

bEIDDynb

Paliwo z kopalni w całości trafi do Elektrowni Bełchatów, która pokrywa około jednej piątej całego zapotrzebowania naszego kraju na energię elektryczną.

Zobacz także: Prezes Tauron o tym, dlaczego warto kupować upadające kopalnie

Jak podkreśla Marian Rainczuk, dyrektor KWB Bełchatów, eksploatacja węgla będzie prowadzona w granicach obowiązującego obszaru górniczego i nie wiąże się z powiększeniem obszaru działalności wydobywczej.

bEIDDynh

- To oznacza, że w przyszłości nie będzie również wiązała się z wykupem nowych terenów przez kopalnię - wyjaśnia Rainczuk.

Na drugim z pól kopalni (w Polu Szczerców) eksploatacja węgla przewidziana jest do 2040 roku. Po zakończeniu działalności górniczej, w miejscu kopalni powstaną dwa połączone ze sobą jeziora.

Państwowa grupa PGE odpowiada w Polsce za około 40 proc. prądu dostarczanego gniazdek. W rynku dystrybucji energii elektrycznej ma blisko 26 proc. udziałów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEIDDynC
energetyka
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
Czas robić du...
3 lata temu
BIOTON, dawny król parkietu, rozpoczyna wielką Hossę Pękły ważne opory techniczne. idziemy na nowe szczyty. Dzisiaj z rana mała realizacja zysków, póżniej ponowny atak Byków.
prawda
3 lata temu
6 lat dłużej będą brać w łąpę
Poldek
3 lata temu
Faworyzowanie panstwowych przedsiebiorstw wzgledem prywatnych byla jedna z 3 glownych przyczyn kryzysu greckiego. Wiecej "kryzys grecki" w google.
bEIDDynD
Piotr
3 lata temu
Ktoś zarabia kasę a lepiej zainwestowac w odnawialne źródła energii
Adrinek
3 lata temu
Tona węgla to cztery tony CO2