Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGE osiągnęła najwyższy poziom produkcji energii elektrycznej od 5 lat

Energetyczna spółka pochwaliła się przy tym bardzo dobrymi wynikami finansowymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/Reporter)

Polska Grupa Energetyczna osiągnęła największy poziom produkcji energii elektrycznej od 5 lat. Pochwaliła się też bardzo dobrymi wynikami finansowymi za pierwszy kwartał. Okazały się dużo lepsze od prognoz analityków.

- Pierwszy kwartał 2017 roku był rekordowy dla grupy PGE pod kątem finansowym i operacyjnym. Szczególnie z punktu widzenia wielkości produkcji - komentuje sytuację prezes Henryk Baranowski, cytowany w komunikacie.

- Dzięki zakończeniu kompleksowej modernizacji Elektrowni Bełchatów mogliśmy odnotować wzrost produkcji z węgla brunatnego o 24 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2016 roku. W sumie grupa wyprodukowała 15 TWh ze wszystkich źródeł, co jest najlepszym wynikiem kwartalnym od 5 lat - podkreśla prezes PGE.

Produkcja energii z węgla kamiennego wyniosła 2,82 TWh i spadła o 7 proc. ze względu na remont bloku 3 w Elektrowni Opole. Z kolei produkcja energii w elektrowniach wiatrowych wzrosła o 7 proc. do 0,32 TWh. O 19 proc. wzrósł również wolumen produkcji z gazu, który w pierwszym kwartale wyniósł 0,95 TWh. Jest to efekt oddania do użytku nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów, przekazanego do eksploatacji w styczniu 2017.

Rekordowa produkcja energii znalazła odzwierciedlenie w wynikach finansowych. W pierwszych trzech miesiącach tego roku PGE odnotowała 964 mln zł zysku netto. To o 94 mln zł więcej niż na początku ubiegłego roku. Udało się to mimo spadku przychodów ze sprzedaży z 7,13 do 5,74 mld zł.

Zyski okazały się znacząco wyższe także od prognoz. Średnia typów ośmiu biur maklerskich była niższa od ostatecznego rezultatu o 82 mln zł.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z około 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz około 10-proc. w odnawialnych źródłach energii.

Tagi: pge, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-05-2017

GsbpolaLepiej napiszcie jakie kolesiostwo jest w PGE :) kto dostaje ciepłe posadki kto jest prezesem no w Lublinie i dlaczego akurat on?? Niekompetentny do … Czytaj całość

13-05-2017

zzco widac na gpw kurs minus 10% bo cala kaska z tych zyskow dla potrzeb pis

13-05-2017

pisss bisNormalni ludzie rządzą nie zlodzieje z peło to i wszystko idzie ku lepszemu

Rozwiń komentarze (4)