Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGE: Decyzja z kim budować elektrownie jądrową w 2013 r.

0
Podziel się

Polska Grupa Energetyczna zakłada, że do końca tego roku będzie mieć wstępne rozeznanie, w jakiej technologii i z kim chciałaby realizować projekt budowy elektrowni jądrowej.

PGE: Decyzja z kim budować elektrownie jądrową w 2013 r.
(kokkinaki/iStocphoto)
bEhDuLmJ

Polska Grupa Energetyczna zakłada, że do końca tego roku będzie mieć wstępne rozeznanie, w jakiej technologii i z kim chciałaby realizować projekt budowy elektrowni jądrowej, ale ostateczny wybór technologii i partnera nastąpi później, do końca 2013 roku - poinformował w środę Marcin Ciepliński, prezes PGE Energia Jądrowa.

_ Wybór partnera i technologii w rozumieniu formalnym daleko przed nami. Na koniec tego roku będziemy mieć pewne wyobrażenie co jest możliwe, nie oznacza to jednak podpisania umów. Bardzo realny jest 2013 rok _ - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Marcin Ciepliński, prezes PGE Energia Jądrowa.

_ Do końca 2013 roku planujemy rozstrzygnięcie przetargu na dostawę technologii i to ostateczny termin, kiedy powinniśmy mieć partnera _ - dodał.

bEhDuLmL

Ciepliński podkreślił, że dla uruchomienia kolejnych etapów wdrażania energetyki jądrowej kluczowe są regulacje prawne i przyjęcie przez rząd programu energetyki jądrowej wraz z załączonymi projektami prawnymi.

_ Nie sądzę, by partner zechciał się ostatecznie porozumieć w momencie nieusankcjonowanej sytuacji prawnej _ - powiedział.

_ Nie mamy sygnałów, że ktoś na dziś jest gotowy podpisać z nami umowę _ - dodał.

Spółka stworzyła trzy grupy robocze, które analizują dostępne technologie: z Westinghouse, z francuskimi firmami EDF i Arevą oraz z amerykańsko-japońskim koncernem GE Hitachi Nuclear Energy Americas. Celem grup jest przeanalizowanie technicznych, ekonomicznych i prawnych możliwości budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

bEhDuLmR

_ Na dziś zakładamy, że na przełomie czerwca, lipca, jeszcze przed konsultacjami międzyresortowymi podzielimy się z rządem efektami naszych analiz _ - powiedział prezes Ciepliński.

Zaznaczył, że lista dostawców technologii nie jest zamknięta.

Harmonogram zakłada, że do końca grudnia tego roku Rada Ministrów przyjmie program polskiej energetyki jądrowej.

_ Dobrze by było, żeby ten program był przyjęty najpóźniej w połowie listopada, aby był uwzględniony w planowaniu budżetu na 2011 rok _ - powiedział Ciepliński.

bEhDuLmS

W drugim etapie, do końca 2013 roku PGE zamierza opracować feasibility study dla pierwszej elektrowni jądrowej, wybrać lokalizację, określić sposób i zapewnić sobie finansowanie budowy i przeprowadzić postępowanie na wybór dostawcy technologii.

W trzecim etapie, do końca 2015 roku spółka zamierza pracować nad projektem technicznym i uzyskaniem zezwoleń na budowę.

Budowa pierwszej elektrowni przewidziana jest na lata 2016-2020.

_ Przy dobrym przygotowaniu okres pięciu lat na budowę jest optymistycznie realistyczny _ - powiedział Ciepliński.

bEhDuLmT

Polska Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem oraz planami rządu, pierwszy blok zostanie oddany do użytku do końca 2020 roku, a następne - co dwa lub trzy lata.

PGE chce mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które je zbuduje i będzie eksploatować.

bEhDuLnm
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)