Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG podpisało list intencyjny z Discovery Polska w sprawie eksploatacji złóż

8
Podziel się:

Uroczystość podpisania listu intencyjnego o współpracy w zakresie zachowania ciągłości wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego odbyła się w siedzibie resortu środowiska.

PGNiG podpisało list intencyjny z Discovery Polska w sprawie eksploatacji złóż
(Radek Koleśnik / Reporter)

PGNiG podpisało w poniedziałek list intencyjny z Discovery Polska w sprawie ewentualnej eksploatacji złóż marginalnych ropy i gazu w rejonie Karpat. Zdaniem Głównego Geologa Kraju Mariusza Oriona Jędryska to szansa na zatrzymanie miejsc pracy oraz transfer nowych technologii.

Uroczystość podpisania listu intencyjnego dotyczącego współpracy w zakresie zachowania ciągłości wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego odbyła się w siedzibie resortu środowiska. Wzięli w niej udział wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek, prezes PGNiG Piotr Woźniak oraz dyrektor finansowy Discovery Polska LLC Alexander Fraser.

Jędrysek zwrócił uwagę, że PGNiG ma prawie wszystkie koncesje na wydobycie ropy w Karpatach. - Część z nich ma bardzo niską produktywność, to powoduje, że eksploatacja staje się nieopłacalna. PGNiG wiele lat temu postanowiło sukcesywnie likwidować otwory, niektóre kopalnie, co oznaczałoby faktycznie, niewyczerpanie złoża do końca - dodał.

"Wyczerpać złoże do ile się tylko da"

Główny Geolog Kraju zaznaczył, że ambicją obecnego rządu jest, by "wyczerpać złoże dosłownie ile się tylko da". Zwrócił uwagę, że PGNiG w blisko 100 proc. wyeksploatował złoże gazu w Borzęcinie. - Chcielibyśmy, żeby to dotyczyło też ropy naftowej, szczególnie w płytkich złożach - ocenił.

Jego zdaniem, jeżeli ostatecznie dojdzie do podpisania umowy między PGNiG i Discovery Polska (firma z kapitałem amerykańskim), może to pozwolić na transfer nowych technologii do Polski związanych z eksploatacją złóż na wyczerpaniu. To też szansa na zatrzymanie miejsc pracy.

Co z [rentownością](https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/rentownosc-przedsiebiorstwa-jak-ja-okreslic,239,0,2422767.html)?

Prezes PGNiG Piotr Woźniak przyznał, że przy spadających cenach ropy, eksploatacja takich złóż jest dla tak dużej firmy nierentowna. - Ten ujemny wynik po spadku cen w 2014 roku pogłębił się znacznie - zaznaczył.

Prezes spółki wyjaśnił, że podpisanie listu nie oznacza, podpisania komercyjnej umowy z Discovery. Dodał, że przed końcem roku amerykańska firma miałaby określić, jaki zakres inwestycji byłby potrzebny do dalszej eksploatacji złóż marginalnych w Karpatach (900 punktów wydobywczych).

Woźniak pytany jak mogłaby wyglądać przyszła współpraca powiedział, że może być to np. joint venture, bądź przeniesienie koncesji. - Musimy najpierw poczekać na wyniki, co można zrobić. Tu rządzi pieniądz - podkreślił.

Przedstawiciel Discovery Polska powiedział, że firma jest mała, ale działa w Polsce od kilku lat. Dodał, że przedsiębiorstwo od kilku lat bada też możliwości wydobycia ropy i gazu ze złóż marginalnych w Karpatach.

- To są te same pola, więc uważamy, że mamy odpowiednie doświadczenie i wiedzę, żeby podjąć działania w tym regionie. W ciągu kilku miesięcy bardzo dokładnie zbadamy dane. Będziemy współpracować z PGNiG. Po tym okresie będziemy dążyli do podpisania komercyjnej umowy - powiedział Fraser.

Discovery Group od ponad 5 lat aktywnie prowadzi badania poszukiwawcze, zarówno w obszarze Karpat w Polsce, jak również po stronie słowackiej, gdzie posiada 4 koncesje poszukiwawcze i wykonuje wiercenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
kjuhygtfd
8 lat temu
zawsze takie złoża można przerobić na wielkie magazyny,to jest klucz do całej sprawy.
jan
8 lat temu
Kłamstwa. kłamsatwa, kłamstwa. Spółka została powołana po to aby: 1. Nastąpiło wydzielenie ze struktur PGNiG. 2. Obniżenie pesnji pracownikom i brak jakiegokolwiek socjalu. 3. Po kilkunastu miesiącach nastąpią likwidacje odwiertów (ponieważ nastąpi niby całkowite zczerpanie złoża) 4. Na likwidacje odwiertów spółka Discawery dostanie pieniądze od PGNiG i od Ochrony Srodowiska, pożyje jeszcze kilka miesięcy zwolni ludzi i rozwiąże spółkę.
burak z podst...
8 lat temu
nierentowność przenoszona jest ma kierowców .... i te zajebiste pensje prezesów .... nagrody dla pracującego ludu
Zbyś
8 lat temu
Mogło by się opłacać, ropę wydobytą z tych złóż butelkować i sprzedawać kobietą, jako odżywka do włosów.
ból
8 lat temu
Jest okazja na wydanie pieniędzy na piórko do kapelusza a może na coś bardziej pożytecznego