Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGNiG i Tauron mają wspólny projekt

0
Podziel się

PGNiG i Tauron Polska Energia planują budowę i eksploatację zasilanego gazem bloku energetycznego w należącej do Grupy Tauron Elektrowni Stalowa Wola. Planowana inwestycja może być zakończona w 2013 roku, a jej szacunkowy koszt to ok. 1,8 mld złotych.

PGNiG i Tauron mają wspólny projekt
(PAP/Lech Muszyński)
bEiZySzp

PGNiG i Tauron Polska Energia planują budowę i eksploatację zasilanego gazem bloku energetycznego w należącej do Grupy Tauron Elektrowni Stalowa Wola. Planowana inwestycja może być zakończona w 2013 roku, a jej szacunkowy koszt to ok. 1,8 mld złotych.

_ Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Tauron Polska Energia będą kontynuować współpracę w zakresie wspólnej budowy i eksploatacji zasilanego gazem bloku energetycznego(...). Planowana inwestycja może być zakończona w 2013 roku. Jej szacunkowy koszt to ok. 1,8 mld złotych _ - czytamy w komunikacie PGNiG.

Spółka podała, że zgodnie z założeniami, nowy blok energetyczny w Stalowej Woli będzie miał moc ok. 400 megawatów i będzie największym oraz najbardziej nowoczesnym obiektem wytwórczym w Polsce opartym na gazie. _ W zależności od stopnia wykorzystania jednostki zapotrzebowanie elektrowni na paliwo może wynieść do 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Zastosowana technologia zapewni dotrzymanie wszystkich parametrów ekologicznych przy bardzo wysokiej sprawności. Od czasu podpisania przez Tauron i PGNiG, jesienią 2008 roku, listu intencyjnego o współpracy w zakresie budowy zasilanych gazem elektrowni i elektrociepłowni, wytwarzania energii elektrycznej w oparciu między innymi o gaz ziemny, przygotowano m.in. studium wykonalności projektu, zaakceptowano większość kwestii o charakterze technicznym. _Podjęto również decyzję o wspólnej wycenie ewentualnych aportów oraz całej należącej do Grupy Tauron Elektrowni Stalowa Wola w jej obecnym kształcie. Opinia w tej kwestii ma być przedstawiona zarządom PGNiG i Tauron
do końca czerwca br." - czytamy dalej.

bEiZySzr

Partnerzy przewidują realizację projektu na równych zasadach, zarówno w zakresie praw, jak i obowiązków. PGNiG jest gotowe zapewnić dostawy gazu ziemnego do projektu oraz jest zainteresowane wykorzystaniem 50 procent mocy bloku, w celu produkcji energii elektrycznej dla własnych potrzeb handlowych.

_ Ostateczną decyzję o formie realizacji projektu partnerzy podejmą po zakończeniu analiz biznesowych _ - głosi komunikat.

Pod koniec kwietnia PGNiG, Polimex-Mostostal, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach (ZAT)i Tauron Polska Energia podpisały list intencyjny w sprawie wspólnej budowy nowej elektrociepłowni o mocy 200 MW, także opalanej gazem. Umowa przewiduje też modernizację istniejącej elektrociepłowni o mocy 65 MW, na terenie ZAT.

W połowie lutego prezes Taurona Dariusz Lubera zapowiadał, że w 2009 roku spółka na pewno podpisze umowę z PGNiG na budowę bloku energetycznego opalanego gazem.

bEiZySzx

W listopadzie ub.r. Tauron i PGNiG podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie budowy zasilanych gazem elektrowni i elektrociepłowni oraz obrotu energią elektryczną.

bEiZySzS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)