Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
19.06.2018 13:52

Pietraszkiewicz z ZBP: Warto rozważyć oferty kredytów stało/zmiennoprocentowych

Sopot, 19.06.2018 (ISBnews) - Aby uruchomić na większą skalę kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową, potrzebna jest skoordynowana praca regulatorów, nadzorców, a także instytucji finansowych i klientów, uważa prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz. Według niego, Warto rozważyć oferowanie kredytów stało/zmiennoprocentowych, tzn. takich, w których część kredytu zaciągana jest w jednym reżimie, a część - w drugim.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Zaproponowanie kredytów stałoprocentowych wymaga ogromnej świadomości samych klientów, obywateli, dlaczego warto płacić czasami więcej, ale mieć spokój, że w okresie 5, 10 czy 7 lat stopa procentowa, czy oprocentowanie kredytu mieszkaniowego nie ulegnie zmianie. Niemniej jednak trzeba być przygotowanym, że co jakiś czas, że co 5, najczęściej co 7 lub co 10 lat następuje weryfikacja tego oprocentowania i nie może być po prostu tak, że nie przygotowany klient, nawet pod namową władz regulacyjnych, zdecyduje się na kredyt stałoprocentowy, a później może się okazać, że ta stała stopa jest stosunkowo wysoka i klient powie, że on się tego nie spodziewał, czy został wprowadzony w błąd" - powiedział Pietraszkiewicz w rozmowie z ISBnews.tv w kuluarach VIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Konieczna jest więc ogromna akcja edukacyjna i solidne przygotowanie oferujących, jak i instytucji nadzorujących, podkreślił.

"Także trzeba pamiętać, że oferowanie tych kredytów stałoprocentowych niosą za sobą nie tylko ewentualne niespodzianki dla klientów, ale także dla samych instytucji finansowych i nadzorczych. Przy tej zmienności na rynkach światowych może się bowiem okazać, że zarządzanie ryzykiem kredytów o stałej stopie, dla instytucji finansowych może być bardzo trudne" - dodał.

Stąd, aby uruchomić na większą skalę tego typu produkty potrzebna jest nam skoordynowana, solidna praca regulatorów, nadzorców, a także instytucji finansowych i klientów, wskazał.

"Niemniej jednak sądzę, że warto podjąć taką próbę i decydować się na oferowanie kredytów zmiennoprocentowych i kredytów stałoprocentowych, ale nie wykluczałbym, że dobrym wyjściem byłoby oferowanie kredytów stało/zmiennoprocentowych, to znaczy że część kredytu zaciągana jest w pewnym reżimie, a część - w innym reżimie" - zaproponował.

W niektórych krajach dzieje się tak, że klienci uzyskują kredyt z częściowo zmienną stopą procentową na realizację programu mieszkaniowego z banku komercyjnego czy uniwersalnego, a z kasy budowlano-mieszkaniowej mają część tego kredytu, który de facto jest prawie stałoprocentowy, wskazał.

"Potrzebna jest zatem poważna dyskusja na naszym rynku, żadne pospieszne działania nie są wskazane, tym bardziej, że mamy pewne doświadczenia. Kilka banków usiłowało już oferować kredyty ze stałą stopą procentową i nie cieszyły się one jakimś nadmiernym zainteresowaniem. To nie znaczy, że nie powinnyśmy próbować po to, żeby nasz rynek był w pełni rozwinięty i odpowiadał na zainteresowanie klientów" - podsumował prezes ZBP.

Wczoraj Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował, że oczekuje, iż banki wprowadzą do oferty kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu w celu lepszej ochrony podczas trwania wieloletniej umowy kredytowej oraz zapewnienia stabilności sektora finansowego w Polsce,. Banki mają przekazać urzędowi informacje o wdrożonych lub planowanych rozwiązaniach, dzięki którym konsumenci mogą zmniejszać ryzyko zaciąganych kredytów.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz