Notowania

Polski serwis na "czarnej liście" w USA. CDA się broni

Drugi największy w Polsce serwis wideo znalazł się na liście 30 serwisów z całego świata, które mają naruszać prawa autorskie. Cda.pl zaprzecza zarzutom, które biją w budowany wizerunek legalnego biznesu, który ma do siebie przekonać m.in. inwestorów giełdowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CWMedia / materiały prasowe)
Cda.pl znalazł się na niechlubnej liście Amerykanów.

Cda.pl to według ostatnich wyników badania Gemius/PBI drugi najchętniej odwiedzany serwis wideo w Polsce. Może się pochwalić ponad 3 mln realnych użytkowników i ponad 21 mln odsłon miesięcznie. Biznes na tyle dobrze się kręci, że akcje firmy mają niedługo trafić na giełdę w Warszawie (na NewConnect).

Jako giełdowa spółka, która chce przyciągnąć inwestorów, ma podstawowy problem - z wizerunkiem. Giełda ma uwiarygodnić ją jako legalny biznes, a tymczasem kolejny raz musi się mierzyć z zarzutami o piractwo.

Na początku października Motion Picture Association of America (MPAA), stowarzyszenie amerykańskich studiów filmowych, przygotowało dokument, w którym "identyfikuje strony i serwisy szczególnie jasno pokazujące obecną naturę i skalę internetowej kradzieży treści". Na liście znalazło się ponad 30 serwisów z całego świata, które mają łamać prawa autorskie. Wśród nich jest Cda.pl - donosi Puls Biznesu.

Amerykańskie stowarzyszenie wskazuje, że Cda.pl jest najpopularniejszą piracką stroną internetową w Polsce, na której użytkownicy z całego świata mogą znaleźć i obejrzeć treści naruszające prawa autorskie. Podkreśla, że operator serwisu używa usług Cloudflare, które maskują adresy IP stron oraz korzystać z usług utrudniających posiadaczom praw autorskich możliwość zidentyfikowania konkretnych plików.

*#dziejesienazywo: Netflix w Polsce ograniczy piractwo? *

PB cytuje Wolfganga Laskowskiego, rzecznika Cda.pl, który zaprzecza wszelkim zarzutom o ukrywanie czegokolwiek. Choć jednocześnie przyznaje, że serwis korzysta z usług innych firm wymienianych przez MPAA. Podkreśla, że w przypadku każdego materiału w serwisie można zgłosić naruszenie i każde jest sprawdzane pod względem naruszeń praw autorskich.

Początkowo rozwijany przez Łukasza Ćwieka Cda.pl był serwisem społecznościowym, który umożliwił użytkownikom dodawanie filmów wideo, gier przeglądarkowych, żartobliwych grafik. Od końca 2014 roku sprofilował się na filmy wideo.

Operator serwisu Cda.pl miał w 2017 roku niemal 18 mln przychodów z 82-proc. udziałem sprzedaży abonamentowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: piractwo, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2018

Kam76Wszystko co polskie zawsze jest atakowane z zagranicy! Boją się polskich firm, przecież Cda to polski Youtube i w krótkiej perspektywie może im … Czytaj całość

11-10-2018

FabioHalo, halo! Cda przecież kasuje filmy naruszające prawo autorskie, podobnie jak Jutuby i inne serwisy społecznościowe. Co więcej mają w pełni … Czytaj całość

12-10-2018

Laduosylafu"... w przypadku każdego materiału w serwisie można zgłosić naruszenie i każde jest sprawdzane pod względem naruszeń praw autorskich" - oni sobie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)