Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen chce zwiększyć wydobycie i inwestycje

0
Podziel się:

Zwiększenie wydobycia własnego ropy naftowej do minimum 4,3 mln ton w 2015 roku z 0,4 mln ton w 2007 roku. Przeznaczanie co roku 3,4 mld złotych na inwestycje. Wskaźnik EBITDA ma osiągnąć na koniec 2009 roku poziom 10 mld złotych. To główne założenia zaktualizowanej strategii PKN Orlen.

Zwiększenie wydobycia własnego ropy naftowej do minimum 4,3 mln ton w 2015 roku z 0,4 mln ton w 2007 roku. Przeznaczanie co roku 3,4 mld złotych na inwestycje. Wskaźnik EBITDA ma osiągnąć na koniec 2009 roku poziom 10 mld złotych. To główne założenia zaktualizowanej strategii PKN Orlen.

Obecnie spółka zużywa około 13 mln ton topy rocznie.

Spółka poinformowała, że wymagane na realizację programu nakłady inwestycyjne szacowane są na 130 mln USD rocznie w latach 2007-2009, a przez kolejne 5 lat na 438 mln USD rocznie.

"Program budowy segmentu działalności wydobywczej podzielony został na dwie fazy: pierwszą do 2009 roku, drugą do 2015 roku" - napisano w komunikacie.

"W pierwszym etapie zakładane jest stopniowe tworzenie struktur organizacyjnych oraz budowa kompetencji na bazie pojedynczych transakcji nabywania aktywów. Przez pierwsze dwa lata typowanie celów do akwizycji będzie skupiało się na aktywach o niższym ryzyku, przy czym preferowane będą projekty realizowane w ramach współpracy joint venture. Na tym etapie PKN Orlen zamierza nabywać udziały mniejszościowe bez podejmowania roli operatora, korzystając z kompetencji partnerów" - informuje komunikat.

Spółka podała, że druga faza programu, w przypadku projektów przewidujących zaangażowanie na okres około 5 lat, firma planuje przejmować rolę operatora, ale nadal w oparciu o usługi zewnętrzne w kwestiach technicznych.

PKN poinformował, że przy projektach o dłuższej perspektywie około 10 letniej, koncern w większym stopniu zaangażuje się w bezpośrednie poszukiwania, rozwijając przy tym umiejętności techniczne i budując struktury organizacyjne z lokalnymi zasobami kadrowymi.

*EBITDA na poziomie 10 mld zł *
PKN Orlen zakłada, że na koniec 2009 roku zwiększy EBITDĘ do 10 mld zł, wskaźnik ROACE ma być na poziomie minimum 18,5 proc., a dźwignia finansowa ma być na poziomie około 30-40 proc.

Średnioroczne nakłady inwestycyjne PKN Orlen do 2009 roku mają wynosić 3,4 mld zł. Na część rafineryjną płocki koncern ma przeznaczyć 4,36 mld zł, petrochemiczną 3,67 mld zł, a chemiczną 0,87 mld zł.

Rozwój sieci detalicznej pochłonie 1,19 mld zł, a wydobycie 260 mln zł. Pozostałe inwestycje wyniosą 340 mln zł.

PKN Orlen podtrzymał zapowiedzi, że dywidenda za kolejne lata będzie uzależniona od zaangażowania firmy w fuzje i przejęcia oraz utrzymania optymalnej struktury kapitałowej.
"Planowany termin implementacji tego rozwiązania to 2007 rok, tak aby objąć nim dywidendę za 2006 rok. Celem koncernu będzie wypłata dywidendy na poziomie minimum 50 proc. wielkości wolnych przepływów pieniężnych przedsiębiorstwa dla akcjonariuszy (Free Cash Flow to Equity, FCFE)" - napisano w komunikacie PKN Orlen.

"Jednak w sytuacji znaczącej akwizycji priorytetem firmy będzie powrót do bezpiecznych poziomów zadłużenia, co według podejścia opartego na FCFE może wiązać się z ograniczoną wypłatą dywidend. Z kolei w przypadku sprzedaży Polkomtela, przy braku innych zobowiązań inwestycyjnych firma planuje utworzenie specjalnego funduszu dywidendowego umożliwiającego wyższe wypłaty w kolejnych latach" - dodano.

Założenia strategii do 2009 roku PKN Orlen oparł na danych markoekonomicznych z 2004 roku: cena ropy Brent 38,3 USD/baryłkę, dyferencjał Brent-Ural 4,1 USD/baryłkę, marża rafineryjna Rotterdam 5,6 USD/baryłkę, kurs wymiany walut PLN/EUR 4,52, kurs wymiany walut PLN/USD 3,65.

inwestycje
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)