Notowania

Przejdź na
giełda
09.12.2010 15:13

PKN Orlen może kupić pakiet ZA Anwil od MSP

skarb Państwa posiada ponad 5 proc. akcji Zakładów Azotowych Anwil.

Podziel się
Dodaj komentarz
(centrum prasowe/Anwil S.A)

_ - PKN Orlen może kupić ponad 5-proc. pakiet Zakładów Azotowych Anwil od Skarbu Państwa, jeśli cena będzie atrakcyjna _, wynika z wypowiedzi wiceprezesa Sławomira Jędrzejczyka.

_ - Jeśli cena będzie 'odpowiednia', to będziemy rozważać nabycie akcji Anwilu _ – powiedział Jędrzejczyk w czwartek, na spotkaniu z dziennikarzami. Dodał, że w ostatniej aukcji SP Orlen nie wziął udziału, gdyż cena nie była „odpowiednia".

W listopadzie MSP próbowało sprzedać na aukcji 5,56% akcji ZA Anwil za minimalną cenę 104,18 mln zł, jednak nikt się nie zgłosił. Cena akcji zaproponowana przez SP dawała wartość spółki na poziomie ok. 1,9 mld zł.

Jędrzejczyk podkreślił, że skupienie 100 proc. akcji Anwilu, ale także Rafinerii Trzebinia i Jedlicze jest korzystne, o ile cena transakcji będzie do zaakceptowania. Z jego słów wynika, że wówczas można w łatwiejszy sposób przeprowadzić restrukturyzację.

Ostatnio 84,79 proc. akcji Anwilu próbował sprzedawać PKN Orlen, jednak po fiasku rozmów z Zakładami Azotowymi Puławy Orlen ogłosił, że nie będzie spieszyć się z tą transakcją. Nie wykluczył podziału Anwil na część nawozową i produkcję PCW i podał, że ma już pierwsze zgłoszenia od zainteresowanych taką koncepcją.

Do sprzedaży Anwilu na rzecz Puław nie doszło ze względu na zbyt niską oferowaną cenę. Orlen oczekiwał kwoty znacznie przewyższającej 1 mld zł.

Prezes Jacek Krawiec poinformował, ze obecnie nadal jest rozważany podział Anwilu i albo sprzedaż oddzielnie segmentu azotowego i PCW, albo pozostawienie segmentu PCW w Orlenie, a zbycie tylko segmentu azotowego.

Grupa Anwil jest znaczącym producentem nawozów i największym w krajach CEE producentem polichlorku winylu (PCW). W roku 2009 grupa wygenerowała ponad 2,5 mld zł przychodów i zysk netto w wysokości 66 mln zł, co czyni ją najbardziej rentowną spółką w sektorze wielkiej syntezy chemicznej w Polsce w ostatnim roku kalendarzowym.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz