Notowania

pkn
19.10.2011 08:36

PKN Orlen rozpoczyna odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego

PKN Orlen, który posiada osiem koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, wykona w poniedziałek (24 października) pierwszy odwiert - w Syczynie na terenie gminy Wierzbica.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orlen.pl)

*PKN Orlen, który posiada osiem koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, wykona w poniedziałek (24 października) pierwszy odwiert - w Syczynie na terenie gminy Wierzbica. *

_ - Pierwszy odwiert zostanie wykonany w Syczynie na terenie gminy Wierzbica, kolejny – zaplanowany w grudniu – w gminie Niedźwiada _ - czytamy w _ Rzeczpospolitej . _

_ - Odwiert, który planuje Orlen w Syczynie, będzie 11. tego typu w Polsce, jego koszty szacuje się na 15 mln dol. Będzie miał 3 km głębokości, a prace potrwają 30 – 50 dni. Analizy próbek potrwają kilka miesięcy i potem firma podejmie decyzje, czy kontynuować w tym miejscu prace _ - czytamy dalej w artykule.

Dotychczas o znalezieniu gazu łupkowego w swoich koncesjach poszukiwawczych informowały Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz brytyjska firma 3legs Resources. PGNiG liczy na uruchomienie wydobycia komercyjnego w 2014 roku.

Polskie zasoby uznawane są za największe w Europie. Amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA)szacuje, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.).

Jest to najwyższy szacunek złóż tego gazu niekonwencjonalnego w Polsce - wcześniej szacowano je na 1,4 bln m. sześc. (Wood Mackenzie) do 3,0 bln m. sześc. (Advanced Resources International). Liczba koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce przekroczyła już 100.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: pkn, pkn orlen, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz