Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen ukarany za złamanie prawa antymonopolowego

0
Podziel się:

UOKiK nałożył na PKN Orlen karę w wysokości 14 mln zł za złamanie prawa antymonopolowego i utrudnianie rozwoju konkurencji na rynku płynów do chłodnic

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na PKN Orlen karę w wysokości 14 mln zł za złamanie prawa antymonopolowego i utrudnianie rozwoju konkurencji na rynku płynów do chłodnic - poinformował UOKiK.

"W toku postępowania Prezes UOKiK stwierdził, że PKN Orlen wykorzystując silną pozycję na rynku glikolu utrudnia rozwój konkurencji na innym - płynów do chłodnic. Jego cena stanowi około 70 proc. kosztów produkcji płynów. Wszelkie zmiany cen glikolu sprzedawanego przez Orlen konkurentom mają zatem decydujący wpływ na wysokość cen płynów. Tymczasem koncern cenę Petrygo kształtuje w całkowitym oderwaniu od kosztów oferowanego przez siebie surowca" - napisano w komunikacie UOKiK.

Zdaniem UOKiK w niektórych okresach cena Petrygo była niższa niż koszt jego wytworzenia. Spółka może to sobie zrekompensować m.in. sprzedażą glikolu na rynkach światowych, korzystając z wysokich cen surowca.

"W ten sposób, swobodnie manipulując cenami glikolu i Petrygo, PKN Orlen oddziałuje na innych producentów płynów, a także zniechęca nowych przedsiębiorców przed wejściem na rynek. Postępowanie Prezesa UOKiK wykazało, że na skutek stosowanych praktyk koncern wyeliminował część producentów, których liczba spadła w ciągu siedmiu lat o 40 proc., a pozycja Orlenu na rynku płynów do chłodnic wciąż pozostaje bardzo silna" - napisano w komunikacie.

PKN Orlen ma ponad 90 proc. udziałów w krajowym rynku glikolu monoetylenowego - podstawowego składnika niezamarzających płynów do chłodnic samochodowych. Koncern jest jednocześnie głównym producentem jednego z takich produktów (Petrygo), a będąc liderem detalicznej sprzedaży paliw w Polsce ma szeroki dostęp do kanałów dystrybucji płynów, które konsumenci kupują zwykle na stacjach benzynowych, co dodatkowo umacnia jego pozycję.

Decyzja UOKiK nie jest ostateczna, a spółce przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)