Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen zarobił więcej niż oczekiwano

0
Podziel się:

PKN Orlen w trzecim kwartale 2009 roku miał 931 mln zł zysku netto.

PKN Orlen zarobił więcej niż oczekiwano
(PKN Orlen)

PKN Orlen w trzecim kwartale 2009 roku miał 931 mln zł zysku netto. Wynik jest o 20 proc. lepszy od konsensusu, który zakładał, że zysk netto płockiej spółki sięgnie 778 mln złotych.

na zdjęciu prezes PKN Orlen, Jacek Krawiec

O 3 proc. gorszy od oczekiwań był natomiast zysk operacyjny PKN Orlen w trzecim kwartale. Wyniósł on 423 mln zł wobec oczekiwań na poziomie 436 mln złotych.

Przychody PKN Orlen w trzecim kwartale wyniosły 18,6 mld zł, a rynek spodziewał się sprzedaży w wysokości 18,4 mld zł.

Po trzech kwartałach 2009 roku PKN Orlen ma 1 mld zł zysku netto, 763 mln zł zysku operacyjnego oraz 50,1 mld zł przychodów.

W komentarzu do wyników PKN Orlen podał, że silny wpływ na wyniki raportowane miały czynniki makroekonomiczne. Łączny efekt obniżenia dyferencjału Ural/Brent, niższych marż modelowych i osłabienia złotego wobec euro i USD wyniósł minus 626 mln zł rok do roku.

Niższe wolumeny sprzedaży w efekcie postojów remontowych oraz ograniczeń produkcji z powodu niekorzystnych uwarunkowań rynkowych obniżyły wynik operacyjny grupy PKN Orlen o 195 mln zł rok do roku.

Wzrost marż detalicznych na paliwach oraz na towarach i usługach pozapaliwowych widoczny na wszystkich rynkach pozytywnie wpłynął na wynik operacyjny Grupy Orlen w wysokości 71 mln zł w skali rocznej.

Istotny wpływ na zmianę wyników III kwartału 2009 roku w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku miały wzrostowe tendencje cen ropy naftowej, co przełożyło się na pozytywny wpływ wyceny zapasów w wysokości 623 mln zł w skali roku.

Saldo na działalności finansowej w III kwartale było dodatnie i wyniosło 602 mln zł. Główną pozycję stanowiły dodatnie różnice kursowe netto w kwocie 726 mln zł, z czego 376 mln zł dotyczyło dodatnich różnic kursowych z przeszacowania kredytów walutowych, natomiast pozostała kwota to głównie zrealizowane różnice kursowe na spłacie zobowiązań handlowych.

Zadłużenie netto Grupy Orlen na 30 września 2009 roku wyniosło 13.697 mln zł i było wyższe w porównaniu do stanu z końca roku 2008 o 1.148 mln zł. W samym III kwartale 2009 roku zadłużenie netto z tytułu zaciągnięcia kredytów i zmniejszenia stanu środków pieniężnych wzrosło o 1.377 mln zł.

Środki pieniężne wygenerowane z działalności operacyjnej w okresie 9 miesięcy 2009 roku wyniosły 2.245 mln zł. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej w samym trzecim kwartale były ujemne i wyniosły 827 mln zł.

Wydatki z działalności inwestycyjnej obejmujące przede wszystkim zoptymalizowany program inwestycyjny oraz wykup pakietu akcji Orlen Lietuva wyniosły od początku roku 2.948 mln zł.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)