Notowania

atc
02.09.2015 13:32

Plany inwestycyjne Arctic Paper. Rozwój fabryki w Kostrzynie

Arctic Paper zredukował tegoroczne plany inwestycyjne. Capex spadnie do 50 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FoURPAcK ontwerpers / Flickr (CC BY 2.0))

Arctic Paper zredukował tegoroczne plany inwestycyjne. Wydatki spadną do 50 mln zł a wolumen produkcji w całym roku będzie podobny do tego z 2014 r.

- Wydatki inwestycyjne (Capex) wyniosą 50 mln zł w 2015 r. i będą niższe niż planowaliśmy. Większość tej kwoty jest przeznaczona na papiernię w Kostrzynie - powiedział prezes Wolfgang Lübbert podczas konferencji prasowej.

Spółka nie oczekuje zwiększenia wolumenu produkcji w całym 2015 r.

- Pierwszy kwartał był lepszy, licząc rok do roku, drugi kwartał był gorszy. Ciężko jest ocenić, jak będzie dalej, szczególnie, że po postoju w Kostrzynie potrzebujemy czasu, by powrócić do poprzedniej produkcji. Wciąż jednak mamy plan, żeby powtórzyć wolumeny - powiedział Lübbert.

Arctic Paper wprowadził w lipcu program poprawy rentowności. Spółka nie liczy na więcej niż połowę zakładanego efektu programu poprawy rentowności w 2015 r. Pełny efekt - redukcja kosztów działalności o ok. 50 mln zł rocznie - oczekiwany jest od połowy przyszłego roku, dodała dyrektor finansowa Małgorzata Majewska-Śliwa.

Spółka widzi pewne oznaki poprawy sytuacji na rynku.

- Możemy powiedzieć, że na rynku papierów powlekanych pojawiły się pierwsze oznaki poprawy. Nie możemy, oczywiście, w pełni na tym polegać, ale są dobre sygnały z neutralnych źródeł - wskazał prezes.

W okresie letnim pojawiła się także możliwość zmiany cen dla papierów niepowlekanych. Z powodu tej podwyżki spółka spodziewa się pierwszych efektów w 2015 r., dodała Majewska-Śliwa.

Notowania tygodniowe akcji Arctic Paper

Przyszłość fabryki w Niemczech pod znakiem zapytania

Arctic Paper otrzymało oferty od potencjalnych nabywców fabryki w Mochenwangen, a ostateczną decyzję co do jej przyszłości chce podjąć do końca października, poinformowali przedstawiciele zarządu spółki.

- Mamy zapytania, które się pojawiły zaraz po raporcie bieżącym w tej sprawie, są one w trakcie opracowania - powiedziała dyrektor finansowa spółki Małgorzata Majewska-Śliwa podczas konferencji prasowej.

Wśród zainteresowanych są firmy z Niemiec i spoza tego kraju, ale nie spoza Europy. Są to zarówno inwestorzy branżowi, jak i finansowi, dodał prezes Wolfgang Lübbert.

Obecnie Arctic Paper bierze pod uwagę zarówno sprzedaż, jak i wygaszenie niemieckiej fabryki. Ostateczną decyzję podejmie w ciągu dwóch miesięcy.

- Chcielibyśmy mieć jasną sytuację w tej sprawie na koniec października - powiedział Lübbert.

Dodał, że sytuacja wymaga szybkiego rozwiązania ze względu na wpływ otoczenia rynkowego i na konieczność podjęcia rozmów z radą pracowniczą w zakładzie.

- Jest jednak dla nas jasne, że są tylko dwie możliwości: sprzedaż lub wygaszenie, nie ma trzeciej - pokreślił prezes.

Pod koniec lipca, ogłaszając program poprawy rentowności, Artcic Paper podał, że bierze pod uwagę wygaszenie produkcji lub sprzedaż zakładu w Mochenwangen.

Arctic Paper to drugi co do wielkości, pod względem wolumenu produkcji, europejski producent objętościowego papieru książkowego oraz jeden z wiodących producentów graficznego papieru wysokogatunkowego w Europie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: atc, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz