Notowania

giełdy w europie
31.12.2014 12:29

Polscy inwestorzy odpoczywają. Co z pozostałymi?

Nieczynna jest dziś również giełda w Niemczech.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

W Europie zachodniej już przygotowania do Sylwestra, giełdy wcześniej zakończą pracę. Nieczynne są rynki w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech i krajach nordyckich - wskazują maklerzy.

Giełda w Londynie skończy pracę o 12.30 lokalnego czasu, a w Madrycie o 14.00.

W środę w Grecji oczekiwane jest rozwiązanie parlamentu przed przewidywanymi 25 stycznia przedterminowymi wyborami. Obecnemu parlamentowi Grecji nie udało się wybrać nowego prezydenta kraju.

W poniedziałek parlament Grecji po raz trzeci nie był w stanie wybrać następcy ustępującego prezydenta kraju Karolosa Papuliasa.

Jedyny kandydat, były komisarz UE Stawros Dimas nie uzyskał wymaganej większości 180 głosów.

Dwupartyjna koalicja rządząca dysponuje 155 głosami w parlamencie, a więc do przeforsowania swego kandydata na szefa państwa potrzebowała wsparcia deputowanych opozycyjnych lub niezrzeszonych. Dimas nie uzyskał też wystarczającego poparcia w głosowaniach, które odbyły się 17 i 23 grudnia.

Z sondaży wynika, że w styczniowych wyborach parlamentarnych może odnieść zwycięstwo lewicowa partia SYRIZA, bardzo krytyczna wobec firmowanego przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy programu pomocowego dla Grecji oraz towarzyszących mu restrykcji budżetowych.

Dojście do władzy w Grecji antyeuropejskiej Syrizy może utrudnić współpracę kraju z międzynarodowymi wierzycielami i w najgorszym scenariuszu postawić pod znakiem zapytania przyszłość tego kraju w strefie euro.

Rano inwestorzy poznali końcowy odczyt wskaźnika PMI w Chinach w sektorze przemysłowym. Wyniósł on w grudniu 49,6 pkt. wobec 50,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w końcowych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics. Po raz pierwszy od maja wskaźnik spadł poniżej 50 pkt.

Wstępnie szacowano PMI na poziomie 49,5 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej 50 kurczenie się sektora.

Po południu na rynku pojawią się dane makro z USA. O 14.30 zostanie podana liczba zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 27 grudnia.

Przed 16. będzie podany indeks aktywności managerów w okręgu Chicago w XII, a o 16.00 informacja o podpisanych umowach na sprzedaż domu w XI.

Tagi: giełdy w europie, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz