Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

POPiHN: Konsumpcja paliw ciekłych w Polsce wzrosła o 12% w I kw 2017 r.

0
Podziel się:
POPiHN: Konsumpcja paliw ciekłych w Polsce wzrosła o 12% w I kw 2017 r.

Konsumpcja 6 gatunków paliw ciekłych w Polsce przekroczyła 7,3 mln m3 w I kw. 2017 r. i była wyższa o 12% od konsumpcji w I kw. roku 2016, podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Z zagranicy sprowadzono 2,87 mln m3 paliw, co stanowiło 39% wielkości oficjalnego rynku polskiego, podano także.

"Ubiegłoroczny wzrost oficjalnego rynku paliw ciekłych miał swoją kontynuację w I kwartale 2017 roku. Wynik ten został osiągnięty poprzez powiększenie popytu na wszystkie paliwa silnikowe. Jednocześnie zanotowano wyraźne spadki zainteresowania paliwami grzewczymi. Polska gospodarka rozwijała się w tempie 4% PKB, co stymulowało sprzedaż oleju napędowego, a wzrost dochodów ludności i powiększenie floty pojazdów przełożyły się na wzrosty zakupów benzyn silnikowych i autogazu. Rynek wzmacniały poziomy cen paliw, które wprawdzie były wyższe, niż przed rokiem, ale na poziomach akceptowalnych przez kierowców. Wydaje się jednak, iż najważniejszym czynnikiem normalizującym rynek paliw była skuteczna walka z szarą strefą prowadzona przez służby fiskalne i celne" - czytamy w raporcie.

Po 3 miesiącach 2017 łączna oficjalna konsumpcja paliw ciekłych była na poziomie o 12% wyższym od stanu z I kwartału roku ubiegłego. Podobnie, jak było to w roku ubiegłym, dobre wyniki sprzedaży notowano dla benzyn silnikowych, ale z upływem kolejnych miesięcy coraz lepszą sprzedaż obserwowano też dla oleju napędowego i gazu płynnego LPG, podano także.

"Konsumpcja oleju napędowego po I kwartale 2017 wzrosła o 15% w stosunku do I kwartału 2016. Dostawy rynkowe oleju napędowego wzrosły o 555 tys. m3. Blisko dwukrotnie wzrósł też oficjalny import, który przekroczył już poziom 1,5 mln m3. Oficjalne zapotrzebowanie krajowe na olej napędowy wyniosło 4,3 mln m3, a import stanowił 37% całości dostaw rynkowych" - czytamy również.

Wzrost oficjalnej konsumpcji benzyn silnikowych wyniósł nieco ponad 5% r/r. Oficjalny import tego gatunku paliwa wzrósł o 37% i w konsumpcji krajowej stanowił 12% przy 9% w I kwartale roku 2016. Kierowcy kupili oficjalnie 1,3 mln m3 tego gatunku paliwa, podano także.

Krajowa sprzedaż gazu płynnego LPG wzrosła o 15%.

"Rynek krajowy 3 głównych paliw transportowych (benzyn, oleju napędowego oraz LPG) wzrósł o 13% przy uzależnieniu od importu na poziomie 41%. Pojazdy silnikowe zużyły 6,8 mln m3 paliw, czyli o prawie 800 tys. m3 więcej niż przed rokiem. Z importu pochodziło 2,8 mln m3" - podsumowano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)