Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powrót hossy? Zobacz osiem spółek, na które warto postawić

0
Podziel się:

Analitycy przepytani przez Money.pl ujawniają, co będzie się działo na warszawskim parkiecie.

Powrót hossy? Zobacz osiem spółek, na które warto postawić
(Reporter Poland)

Najbliższe tygodnie, zdaniem analityków, przyniosą ochłodzenie nastrojów. Jednak w dłuższej perspektywie, korzystne dane makroekonomiczne oraz dostępność taniego pieniądza oferowanego przez banki centralne będą sprzyjać zyskom. Analitycy wskazują na spółki, które pozwolą skorzystać na nadchodzących wzrostach.

W ubiegłym miesiącu reguła tzw. efektu stycznia się potwierdziła. Historycznie jest to okres, w którym akcje rosną szybciej niż w pozostałych miesiącach. Nie inaczej było w 2012 roku. Indeks WIG20 wzrósł 8,75 procenta, natomiast najmniejsze akcje spółek warszawskiego parkietu zyskały aż 13,03 procenta.

Najważniejsze indeksy warszawskiej giełdy pod koniec stycznia Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Co ciekawe styczniowe wzrosty nie zostały przerwane prawie żadnym większym spadkiem. To sprawia, że coraz bardziej poważnym zagrożeniem jest sprzedaż akcji przez inwestorów po osiągnięciu przez WIG20, poziomów 2400-2450 punktów. Była to strefa, która zatrzymała kupujących dwa razy w 2011 roku oraz kilkakrotnie w 2009 roku. Po raz kolejny może być ona wykorzystana przez inwestorów do pozbycia się akcji. Udany styczeń sprzyja realizacji zysków.

Analitycy przepytani przez Money.pl są zgodni, co do kierunku w którym podąży GPW. Prognozują umiarkowany wzrost. Aż trzech, spośród pięciu ankietowanych ekspertów, wskazuje, że za trzy miesiące WIG20 powinien znaleźć się na poziomie 2500 punktów. Część z nich przewiduje, także niewielką korektę w lutym, która może sprowadzić indeks największych spółek w okolice 2300 punktów.

Prognozy analityków na najbliższe miesiące
Analityk Instytucja WIG20 za miesiąc WIG20 za trzy miesiące
Łukasz Bugaj DM BOŚ 2400 2500
Marcin Kiepas XTB 2300 2450
Artur Nawrocki Money.pl 2350 2550
Marek Nienałtowski DK Notus 2350 2500
Łukasz Rosiński DM Amerbrokers 2450 2500

Analitycy przepytani przez Money.pl, alfabetyczna_ _

Optymistą w tym zakresie jest Wojciech Juroszek, zarządzający AgioFunds TFI -_ Dobrymi sygnałem jest to, że notujemy wzrosty na wielu rynkach i wielu spółkach. Rośnie WIG20, niemiecki indeks DAX, natomiast amerykański, technologiczny NASDAQ jest coraz wyżej i kontynuuje tendencję wzrostową. Zwyżkują zarówno blue chipy, jak i mniejsze spółki - i to przy zwiększonych obrotach. To dobry znak _- dodaje.

Zdaniem zarządzającego AgioFunds TFI odbicie na giełdzie ma odzwierciedlenie w poprawie w gospodarce - _ Mamy coraz lepsze wskaźniki makroekonomiczne, świetne wyniki amerykańskich spółek za czwarty kwartał oraz zapowiedzi obniżek stóp procentowych m.in. w Brazylii i Chinach. Te przełożą się na realną gospodarkę poprzez dostęp do taniego pieniądza i wzrost zamówień - _ tłumaczy Juroszek.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/236/m36588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/jakie;akcje;wybrac;w;2012;roku;zobacz;prognozy;analitykow,6,0,1000454.html) Jakie akcje wybrać w 2012 roku? Zobacz prognozy analityków Luty, zdaniem Marka Nienałtowskiego, głównego ekonomisty DK Notus będzie gorszy od stycznia - _ Po wyśmienitym styczniu, na warszawskim parkiecie zbliża się czas korekty, choć raczej niezbyt głębokiej. Bieżący miesiąc WIG20 powinien zakończyć poniżej bieżących poziomów, gdzieś w okolicy styczniowego zamknięcia, czyli przy około 2300-2350 punktów. _

Ekonomista cieplej wypowiada się o następnych miesiącach. - _ W perspektywie trzymiesięcznej należy cały czas oczekiwać zwyżek na GPW, w wyniku których indeks WIG20 powinien podążyć ku poziomowi 2500 punktów. W jeszcze dłuższym terminie korzystnie będzie wpływać decyzja FTSE Group o zakwalifikowanie polskiej giełdy do rynków rozwiniętych _ - punktuje Nienałtowski.

Dobrze perspektywy gospodarcze ocenia także Marcin Kiepas, z X-Trade Brokers. -_ Działania Europejskiego Banku Centralnego i ostatnia decyzja Rezerwy Federalnej o utrzymaniu rekordowo niskich stóp procentowych do końca 2014 roku, w połączeniu z obserwowanym już od pewnego czasu powolnym ożywieniem w USA wskazują na poprawę perspektyw dla rynków akcji w tym roku - argumentuje . _

Zdaniem Marcina Kiepasa lepszą i bezpieczniejszą inwestycją będą duże spółki. - _ Polski rynek akcji wyraźnie cierpi na głód kapitału. Dlatego jeżeli przyjąć, że rok 2012 roku będzie jednak rokiem wzrostów, to pierwszy impuls musi przyjść ze strony inwestorów zagranicznych. Stąd początkowo bezpieczniej kupować duże spółki. Ryzyko takiej inwestycji jest mniejsze, _ _ niż w przypadku małych i średnich. _

Analityk XTB zwraca jednak uwagę, że jeśli sytuacja ulegnie trwałej poprawie to warto będzie się zainteresować mniejszymi walorami. - _ W późniejszym okresie jednak to małe i średnie spółki będą liderami rankingów na najlepszą stopę zwrotu. Tradycyjnie postawiłbym na firmy znanych polskich biznesmenów. Mianowicie na takie, w których akcjonariuszem jest Karkosik, Krauze lub Kulczyk. Wyjątkiem jest jedynie Petrolinvest. Gwiazdą może za to być Bioton i KOV _ - mówi Kiepas_ . _

Typy analityków na najbliższe miesiące
Spółka Analityk Instytucja Uzasadnienie
Bank Handlowy Łukasz Bugaj DM BOŚ Przedstawiciel sektora mocno przecenionego w minionym roku. Banki nie były lubiane, natomiast teraz wracają do łask. Prawdopodobnie kurs podgoni inne banki, w tym BRE i Pekao, które już rozpoczęły wzrosty.
Bogdanka Wojciech Juroszek AgioFunds TFI Chęć zakupu akcji ze strony pracowników oraz Enei; Perspektywa podwojenia wydobycia, które będzie widoczne w 2012 roku powoduje, że kurs akcji zachowuje się zdecydowanie lepiej niż szeroki rynek.
Ciech Łukasz Bugaj DM BOŚ Spółka jest nieco zapomnianym i mniej lubianym przedstawicielem sektora, który potrafi świecić na GPW. Od września zeszłego roku obserwujemy stabilny trend wzrostowy, który powinien być kontynuowany.
Helio Łukasz Rosiński DM Amerbrokers Uruchomienie własnego magazynu korzystnie wpłynie na koszty, a to może spowodować, że wyniki jakie może spółka zaprezentować mogą okazać się kolejnym rekordem.
Kopex Wojciech Juroszek AgioFunds TFI Koniunktura na rynku maszyn górniczych jest w dalszym ciągu dobra ze względu na sprzyjającą sytuację finansową polskich i zagranicznych kopalń. Spółki wydobywcze ze wschodu chwalą się dobrą zyskownością i są skłonne przeprowadzać ambitne programy inwestycyjne.
Kruk Artur Nawrocki Money.pl Dobry model biznesowy, coraz większe przychody i zyski - pomimo słabnących marż, spółka nie skorzystała z ostatniej z zwyżki na rynku, jeśli przebije linię 44 złotych to można liczyć nawet na kilkanaście procent zysku.
Mirbud Łukasz Rosiński DM Amerbrokers Aktualna prognoza zarządu zakłada, że spółka zakończy rok bardzo dobrymi wynikami. Zróżnicowany portfel zamówień powinien pozwolić przetrwać spowolnienie w budownictwie.
Rafako Artur Nawrocki Money.pl Nisko wyceniana w stosunku do zysków, sukcesywna poprawa wyników finansowych, sporo nowych umów i kontraktów.

Sporządzone na podstawie opinii analityków przepytanych przez Money.pl

Wśród wymienionych spółek mamy głównie średnie przedsiębiorstwa, natomiast walorów wchodzących w skład indeksu WIG20 jest jedynie dwie spółki . Wynika to, z tego że w czasie sierpniowego krachu to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa najwięcej oberwały. W tym momencie _ maluchy _ wracają do łask, gdyż są relatywnie tańsze w stosunku do do wielkich przedsiębiorstw._ _

Widać, że na rynkach mamy już najgorsze za sobą, a inwestorzy wracają do zakupów. Należy pamiętać jednak, że w tle ciągle mamy zagrożenie ze strony Eurolandu, gdzie kryzys cały czas się pogłębia. W dalszej perspektywie, temat Włoch i Portugalii może powrócić i ponownie sparaliżować rynki.

Czytaj więcej o inwestycjach w Money.pl
Zainwestują w Polsce nawet 145 miliardów Przy pewnych założeniach inwestycje te znajdują się w zasięgu polskich firm.
Analiza mówi: kupuj te spółki! Odważysz się? Sprawdź, którymi spółkami warto się zainteresować w najbliższym czasie.
Cios w akcjonariuszy KGHM. Kto następny? Donald Tusk nie chce się dzielić zyskami państwowych firm. Nowy podatek sprawi, że drobni inwestorzy dostaną mniej.

_ _

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)