Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezes KGHM powołany do rady nadzorczej Tauronu

Prezes KGHM powołany do rady nadzorczej Tauronu

Fot. Mat. prasowe ministerstwa rozwoju

Prezes KGHM będzie jednocześnie nadzorował pracę prezesa Tauronu. Radosław Domagalski-Łabędzki (na zdjęciu) został w poniedziałek powołany do rady nadzorczej energetycznej spółki. Kluczowym właścicielem obu firm jest państwo.

"Prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki został powołany przez walne zgromadzenie Tauron Polskiej Energii w skład rady nadzorczej tej spółki" - podał Tauron. Oprócz niego w skład organu weszli Paweł Pampuszko i Jacek Szyke.

Na tym nie koniec zmian. Tego samego dnia Tauron otrzymał informację od ministra energii o powołaniu dodatkowo jeszcze kilku innych osób. Są to: Beata Chłodzińska, Teresa Famulska, Barbara Katarzyna Łasak-Jarszak, Jan Płudowski oraz Agnieszka Woźniak.

Może nasuwać się pytanie, czy prezes jednej państwowej spółki powinien nadzorować inną. Problemu tego nie widzi Tauron. "Zgodnie ze złożonymi oświadczeniami wyżej wymienieni członkowie rady nadzorczej nie wykonują innej działalności konkurencyjnej w stosunku do spółki, nie uczestniczą w spółce konkurencyjnej, jako wspólnicy spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członkowie organu spółki kapitałowej oraz nie uczestniczą w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członkowie jej organu" - czytamy w komunikacie.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych.

Z kolei KGHM to największy producent srebra i ósmym procent miedzi na świecie. Ma dostęp do czwartych pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

Obie firmy łączy główny właściciel jakim jest państwo. W Tauronie ma 30 proc. wszystkich udziałów, a w KGHM niecałe 32 proc.

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Kac
2017-05-30 15:42
Dojna zmiana wydoi do cna, Hieny z po to pikuś przy pisowatych.
Karol
2017-05-30 11:25
To już jest chore !!!
zx
2017-05-29 20:24
Koryta dla swoich
?????????????????
Pokaż wszystkie komentarze (4)