Wśród spółek notowanych na GPW w najbliższych miesiącach *celem przejęcia *mogą być te działające w branży informatycznej i handlowej oraz największy na świecie producent wódki. Ich udziałowcy mogą zarobić w krótkim czasie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent.
W ostatnich dniach w takiej sytuacji znaleźli się akcjonariusze Lubelskiej Kopalni Bogdanka. Kurs akcji tej firmy skoczył o 20 procent po tym jak wywodząca się z Czech, międzynarodowa firma wydobywcza New World Resources wezwała do sprzedaży akcji tej jedynej polskiej kopalni węgla kamiennego obecnej na warszawskim parkiecie.
Kurs akcji Bogdanka SA w okresie 07.09.2010-06.10.2010
src="http://www.money.pl/u/chartGPW.php?stock=LWB&date_from=2010-09-28&date_to=2010-10-6&period=1"/>źródło: GPW
Akcjonariusze Bogdanki mogą jednak liczyć na jeszcze większe zyski, bo jej obecny kurs jest wyższy od ceny jaką proponuje w wezwaniu NWR. Za takim scenariuszem przemawia fakt, że duży udział w akcjonariacie mają Otwarte Fundusze Emerytalne.
_ - OFE, podobnie jak założyciele firm, to akcjonariusze, dla których cena w wezwaniu wyższa o kilka, kilkanaście procent w stosunku do jej kursu giełdowego nie jest zbyt interesująca. Mogą się oni zdecydować na pozbycie udziałów, tylko wtedy gdy cena będzie dużo wyższa _– uważa Paweł Cymcyk, analityk AZ Finanse.
Informatyka i handel mogą być na świeczniku
Zdaniem Michała Sobolewskiego, analityka DM IDM SA obecna sytuacja na rynku sprzyja przejęciom. - _ Duże firmy, które przetrwały kryzys mają zapasy gotówki i mogą myśleć o akwizycjach. Ponadto wyceny spółek są w tej chwili na takim poziomie, że w większości przypadków mogą być atrakcyjne zarówno dla przejmujących, jak i przejmowanych – wyjaśnia Sobolewski . _
_ _
Branże, w których przejęcia są najbardziej prawdopodobne, to: branża IT i handel. - _ Za tymi pierwszymi przemawia fakt, że przedsiębiorstwa w końcu będą musiały zwiększyć inwestycje po czasach zastoju. Duża część to będą inwestycje w rozwiązania informatyczne _ – wyjaśnia Cymcyk.
W przypadku firm handlowych w najbliższych miesiącach nadal można spodziewać się dobrych danych o sprzedaży detalicznej, która jest jedną z lokomotyw wzrostu naszej gospodarki. To zaś powinno sprzyjać wzrostowi zainteresowania spółkami z tej branży, szczególnie odzieżowymi.
Marcin Bielicki z Domu Maklerskiego FIO stawia na Monnari Trade. Spółka wciąż generuje straty, jednak w stosunku do ostatniego kwartału nastąpiła w tym względzie znacząca poprawa. W sierpniu kurs spółki zaczął szybko rosnąć, bo rynek był już przekonany, że układ z wierzycielami zostanie zaakceptowany.
- _ Spółka jeśli nawet nie będzie celem przejęcia, trzech akcjonariuszy posiada w sumie pakiet kontrolny, to może być atrakcyjnym kąskiem dla większego inwestora, który zechce wejść do niej jako udziałowiec mniejszościowy, zaś w przyszłości uzyskać w niej pozycję dominującą. Spółka musi jednak najpierw osiągnąć rentowność. Patrząc na dynamikę zmniejszania strat można uznać, że nastąpi to już wkrótce _ – wyjaśnia Bielicki.
Andrzej Knigawka z ING Securities zwraca uwagę spółkę CEDC, która jest największym producentem wódki na świecie._ - Po sprzedaży Eurocashowi części dystrybucyjnej, CEDC jest bardzo łakomym kąskiem dla największych światowych graczy rynku alkoholi. Przemawia za tym z jednej strony pozycja lidera w produkcji wódki, a z drugiej bardzo duże dyskonto w stosunku do konkurentów – _wyjaśnia Knigawka.
Według Sobolewskiego w najbliższej przyszłości nie należy się spodziewać przejęć w branży finansowej. Choć zarząd PKO BP - po nieudanej próbie kupna 70 proc. akcji BZWBK - zapowiadał, że będzie szukał możliwości innych zakupów, to nie należy się ich raczej spodziewać w gronie banków już notowanych na GPW. A przynajmniej nie w perspektywie kilku miesięcy.
Można nieźle zarobić na przejmowanych spółkach
Przejęcia to dla akcjonariuszy często dobra okazja na szybki zysk. Ostatnio przekonali się o tym posiadacze akcji poznańsko-wrocławskiego banku. Po tym jak Hiszpanie z Santander Banku ogłosili, że odkupią od Irlandczyków ponad jego 70 proc. akcji za 2,94 mld euro, czyli 225 zł za akcję. W dniu ogłoszenia tej informacji akcje banku były notowane po 195 zł, a więc ci którzy je wtedy posiadali zarobili ponad 15 procent.
23 proc.
tyle można było zarobić w dniu ogłoszenia wezwania na akcjach Optopolu
Jeszcze większymi zyskami mogli się pochwalić akcjonariusze Optopolu. Gdy 22 grudnia 2009 roku Canon wezwał do sprzedaży akcji tej spółki jej kurs wzrósł o niemal 23 procent. Nieco mniej – 19,3 proc. – 23 lipca 2010 roku zyskały akcje Ruchu po tym jak zarejestrowana w Holandii spółka inwestycyjna Lurena Investments ogłosiła wezwanie na 100 proc. akcji dystrybutora prasy.
Czasami można też zyskać wtedy, gdy pojawią się jedynie informacje o zainteresowaniu przejęciem spółki. Z takim przypadkiem mieliśmy do czynienia w połowie września, gdy Eurocash zapowiedział, że chce przejąć sieć handlową Emperia. W trzy dni po tej informacji akcje potencjalnie przejmowanej firmy zyskały ponad 17 procent.
Nie zawsze jednak wezwanie lub jego zapowiedź jest równoznaczne z zyskami dla akcjonariuszy spółek przejmowanych. Przykładowo w maju francuski gigant branży farmaceutycznej Sanofi-Aventis ogłosił, że chce skupić akcje producenta środków do pielęgnacji ciała Nepentes SA. Tego dnia akcje potaniały o 6 procent.
Money.pl radzi w co inwestować | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t111362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/uwazaj;kupujac;akcje;spolek;paliwowych,217,0,687065.html) | Uważaj kupując akcje spółek paliwowych Inwestowanie w papiery tych firm wiąże się ze sporym ryzykiem. Analitycy zaniepokojeni. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t86182.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/gieldowe;spolki;turystyczne;to;wciaz;dobra;inwestycja,32,0,683808.html) | Giełdowe spółki turystyczne to wciąż dobra inwestycja Biura podróży przeżywają trudny okres. Jednak ten kto przetrwa, może dużo zyskać. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t97995.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/gieldowe;spolki;energetyczne;nie;bedzie;wielkiej;hossy,125,0,686461.html) | Giełdowe spółki energetyczne: Nie będzie wielkiej hossy Branża energetyczna największe spadki na giełdzie ma już za sobą. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t78824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/sprawdz;na;jakich;spolkach;zarobisz;przed;koncem;roku,189,0,684477.html) | Sprawdź, na jakich spółkach zarobisz przed końcem roku Money.pl typuje firmy, które w czwartym kwartale przyniosą zyski inwestorom. |