Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Przejęcie EDF Polska przez PGE. UOKiK skończył pierwszy etap analiz

8
Podziel się:

Ewentualna zgoda na przejęcie powinna być udzielona najpóźniej w październiku.

Elektrociepłownia EDF w Toruniu.
Elektrociepłownia EDF w Toruniu. (JACEK SMARZ / POLSKA PRESS)

UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Polską Grupą Energetyczną kontroli nad branżowym konkurentem - EDF Polska. Teraz czas na analizy rynkowe transakcji wartej 4,5 mld zł. Ewentualna zgoda na przejęcie powinna być udzielona najpóźniej w październiku.

UOKiK poinformował, że w kolejnych tygodniach, w ramach prowadzonego postępowania, przeanalizuje i zweryfikuje dane przedstawione przez lidera rynku energetycznego w naszym kraju, czyli PGE. W tym celu przeprowadzi badanie rynku obejmujące głównych uczestników sektora.

"Urząd wystąpi również do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie opinii w tej sprawie. Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes UOKiK może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na dokonanie koncentracji albo zakazać jej przeprowadzenia" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Urząd wskazał, że zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca, natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, a z takim mamy tu do czynienia, postępowanie może trwać dłużej (do 4 miesięcy).

Wniosek o zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF wpłynął do UOKiK na początku czerwca tego roku. Uczestnicy transakcji zajmują się m.in. wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Działają również na krajowym rynku obrotu certyfikatami energetycznymi oraz europejskim rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2.

W połowie maja PGE podpisała z EDF International i EDF Investment warunkową umowę nabycia aktywów francuskiej grupy działających w Polsce. Wartość transakcji to około 4,51 mld zł. PGE liczy na finalizację transakcji przejęcia w ciągu kilku miesięcy.

Jeśli przejęcie dojdzie do skutku, do grupy PGE zostaną włączone: cztery elektrociepłownie tj. Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń, sieci dystrybucji ciepła w Toruniu oraz Elektrowni Rybnik (obecnie kontrolowanych przez EDF Polska S.A.), cztery elektrociepłownie tj. Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu (obecnie kontrolowanych przez EDF Polska S.A. i EDF Investment III B.V.).

Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi około 40 proc., natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej około 26 proc.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
majordomus
7 lat temu
Apeluje do rozsądnych. Sprawdźcie rachunki za prąd. Czy mimo wizyty inkasenta macie na rachunku wpisane zużycie energii prognozowane? Jeśli tak to ktoś Wam rogi przyprawia. Ja swoje niedawno obciąłem . Pozdrawiam
3-ci Polak.
7 lat temu
Nie wiem jak PGE, ale. tauron to najwiekszy oszust i zlodziej. Energetyczny
Fiona
7 lat temu
Wszystko po to aby w Toruniu można ogrzewanie zrobić z geotermii. Niby ekologicznie i powinno być taniej. Ale tak nie będzie, nie po to robi się ten manewr. Jak w Misiu
Kibic
7 lat temu
Za ceny energii odpowiada PIS bo połączył elektrownie z kopalniami w holding . Teraz elektrownie i firmy dystrybucyjne dopłacają do kopalń , a koszty wliczają w cenę energii .
ADA
7 lat temu
Żyd jamerykański NIE ZNIESIE wiz BO WSZYSTKIE NIEROBY I NIEBIESKIE PTAKI WYJECHALI BY DO USA za chlebem