Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
11.04.2017 10:03

PwC: Na GPW w Warszawie doszło do jedynie 2 IPO w I kw. br.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) doszło do 2 pierwotnych ofert publicznych (IPO) w I kw. 2017 r., na NewConnect, podało PwC w raporcie "IPO Watch Europe" za I kw. 2017 r.. Łączna wartość ofert wyniosła niespełna 6 mln zł.

Wartość debiutu producenta maszyn Kofama Koźle wyniosła 5,8 mln zł. Drugą ofertą było IPO Money Makers TFI. Liczba debiutujących spółek w I kwartale 2017 roku była niższa niż w porównywalnym okresie 2016 r., w którym miało miejsce 5 IPO (w tym 4 na NewConnect i 1 na GPW).

Zdaniem ekspertów PwC, niska aktywność na rynku pierwotnym w Polsce w tym kwartale może wynikać z tego, że duża liczba przedsiębiorstw planuje debiuty w kolejnych kwartałach.

"Aktywność na rynku ofert pierwotnych w Warszawie była rekordowo niska, w pierwszym kwartale 2017 r. nie zaobserwowaliśmy żadnej oferty pierwotnej na rynku głównym, pomimo poprawiającej się koniunktury giełdowej. Wielu emitentów poświęciło pierwsze miesiące 2017 r. na przygotowanie prospektów emisyjnych oraz danych finansowych obejmujących rok 2016. Stąd też niezmiernie ważne dla warszawskiego rynku będą kolejne miesiące - przeprowadzone w ostatnich tygodniach oferty Griffin Premium RE oraz Dino stanowią dobry prognostyk dla kolejnych IPO w Warszawie. Popyt towarzyszący pierwszym tegorocznym ofertom na rynku głównym, a także zaobserwowany w I kwartale powrót na giełdę inwestorów indywidualnych świadczą o tym, że rynek niecierpliwie oczekuje kolejnych emitentów i dobrze przygotowanych IPO spółek z różnych sektorów" - powiedział wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Bartosz Margol, cytowany w komunikacie.

W Europie wartość ofert pierwotnych w I kw. 2017 r. wyniosła 4,5 mld euro wobec 3,5 mld euro rok wcześniej. Liczba debiutów wyniosła 53 wobec 50 rok wcześniej, podano także.

Na pierwszym miejscu wśród europejskich giełd znalazła się giełda w Londynie, gdzie spółki w ramach 20 IPO pozyskały łącznie 2,1 mld euro. Na drugim miejscu w I kw. była giełda hiszpańska (BME) z 6 IPO o wartości łącznie 1,5 mld euro, a na trzecim Nasdaq OMX, gdzie przeprowadzono 13 ofert o łącznej wartości 0,4 mld euro.

"Wyniki pierwszego kwartału w połączeniu z silnymi średniookresowym napływem krajowych i zagranicznych emitentów wskazują, że Londyn może pozostać wiodącą europejską giełdą w trakcie negocjacji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Można oczekiwać, że Londyn nadal będzie przyciągał nowych emitentów dzięki płynności rynku kapitałowego, rozbudowanej bazie inwestorów, oraz ukształtowanej strukturze prawnej i biznesowej" - skomentował partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Tomasz Konieczny, cytowany w raporcie.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz