Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PZF: Obroty firm faktoringowych wzrosły o 27,6% r/r do 170 mld zł w I-III kw.

1
Podziel się:

Warszawa, 30.10.2018 (ISBnews) - Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZF) osiągnęły obroty w wysokości 170 mld zł w ciągu 9 miesięcy 2018 r., co oznacza wzrost o 27,6% r/r, podał Związek. Najczęściej wybieraną przez podmioty gospodarcze formą finansowania stał się faktoring pełny, który zdejmuje z przedsiębiorcy ryzyko niewypłacalności kontrahentów.

PZF: Obroty firm faktoringowych wzrosły o 27,6% r/r do 170 mld zł w I-III kw.

"Wzrost rynku o ponad jedną czwartą to efekt zarówno zacieśniania współpracy faktorów z dotychczasowymi klientami, jak i poszerzania grona odbiorców, szczególnie o mikroprzedsiębiorstwa. Podmioty, które kontynuują współpracę z faktorami oddają do finansowania coraz więcej faktur, na coraz wyższe kwoty. Do PZF przystępują także nowi członkowie, którzy kierują ofertę do mikroprzedsiębiorstw, stąd obok dynamicznego wzrostu obrotów, także silny wzrost liczby klientów" - powiedział przewodniczący komitetu wykonawczego PZF, Sebastian Grabek, cytowany w komunikacie.

Polski sektor faktoringowy obejmuje 3% europejskich obrotów branży i zajmuje w Europie ósme miejsce. Z jego usług korzystało w Polsce po 3 kwartałach 2018 r. ponad 16 tys. firm, które wystawiły one 10,5 mln faktur, na podstawie których otrzymały finansowanie, podano również.

Podmioty zrzeszone w PZF objęły w ciągu 9 miesięcy 2018 r. w jego ramach ponad 90 mld zł wierzytelności tj. 53,25 obrotów. Kolejne 32,6% generuje faktoring niepełny. Ok. 14% przypada na faktoring importowy, odwrócony oraz wymagalnościowy, podano również.

"Dla ponad połowy przedsiębiorców kluczowymi problemami są: nieprzestrzeganie przez odbiorców terminów płatności faktur (tak zadeklarowało 67% ankietowanych), domaganie się przez kontrahentów wydłużonych terminów zapłaty (58%), a także ryzyko ich niewypłacalności (53%). Dlatego możliwość korzystania z usług faktoringowych jest dla firm warunkiem powodzenia"- powiedział Grabek.

Z usług faktoringowych w ujęciu sektorowym, najczęściej korzystają przedsiębiorstwa: produkcyjne i dystrybucyjne. W ich przypadku utrzymanie płynności finansowej ma fundamentalne znaczenie, ponieważ umożliwia utrzymanie silnej pozycji konkurencyjnej.

Faktoring skutecznie przeciwdziała negatywnym skutkom zatorów płatniczych. Dzięki finansowaniu przedsiębiorcy mogą bez przeszkód realizować swoje bieżące płatności, mimo długich terminów zapłaty, oferowanych odbiorcom (faktoring umożliwia otrzymanie do 90% wartości faktury już w dniu jej wystawienia).

Polski Związek Faktorów skupia obecnie przeważającą część podmiotów świadczących tego rodzaju usługi. Zrzesza 28 członków: 5 banków komercyjnych, 22 wyspecjalizowane firmy faktoringowe oraz jeden podmiot mający status partnera.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
lena
4 lata temu
Niech wzrastają jeśli to ma pomóć firmom utrzymać płynność finansową. To jest priorytet, u nas też, więc sprawdzamy czy dana firma ma certyfikat Rzetelna Firma. Jak ma to wiemy, że jest wypłacalna i nie będzie kłopotów.