Notowania

finanse
26.09.2016 15:44

PZU będzie inwestować w start-upy

Spółka przeznaczy na ten cel co najmniej 200 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Grupa PZU została pierwszym inwestorem funduszu Witelo, obejmując certyfikaty inauguracyjnej emisji. To powinno niebawem przełożyć się na pierwsze inwestycje. W najbliższym czasie do funduszu Witelo będą zapraszani kolejni czołowi polscy i międzynarodowi inwestorzy. Docelowo Program Witelo ma dysponować kwotą 500 mln zł, a Grupa PZU zamierza zainwestować w nim co najmniej 200 mln zł.

Obecnie trwa proces rejestracji funduszu Witelo, który będzie działał jako FIZAN - Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych - zarządzany przez TFI PZU. Pierwsze inwestycje przewidziane są na przełomie 2016 i 2017 roku.

Witelo, poprzez fundusze venture capital (VC), ma wspierać realizację innowacyjnych projektów od wczesnej fazy ich rozwoju (start-upów) do czasu osiągnięcia zdolności operacyjnych i ekspansji biznesowej. Z jednej strony wiąże się to ze stworzeniem w Polsce centrów rozwoju innowacyjnych technologii (hubów), przy pomocy których start-upy będą mogły działać globalnie, a z drugiej z inwestycjami w najlepsze VC, które poprzez swoje działania wesprą te huby.

Program Witelo Found, wspólny projekt PZU, NCBR, jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa.

- Celem Witelo zawsze było stworzenie pomostu między polskim ekosystemem a najlepszymi zagranicznymi inwestorami - podkreślił prezes PZU Michał Krupiński, cytowany w komunikacie.

Przedstawiciele PZU w ciągu ostatnich trzech miesięcy nawiązali już relacje z ponad 60 inwestorami branżowymi z amerykańskiej Silicon Valley, z Niemiec i Izraela. W efekcie, podczas odbywającej się w Krakowie konferencji CYBERSEC, możliwe były spotkania pomiędzy polskimi start-upami a przedstawicielami takich venture capital, jak m.in. Mjolnir Ventures, TeamVest, Paladin Capital Group czy PeriTech.

- Do stworzenia tego typu hubów potrzebny jest nie tylko kapitał, ale również know-how i relacje z zagranicznymi inwestorami. Dlatego cieszymy się, że jeszcze przed pierwszą inwestycją udało nam się spełnić założenie zainteresowania naszym krajem czołowych, profesjonalnych inwestorów VC z całego świata - powiedział prezes PZU Życie oraz CIO w Grupie PZU Paweł Surówka, cytowany w komunikacie.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Spółka jest notowana na GPW od 2010 roku.

Tagi: finanse, bankowość, pzu, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-09-2016

rysiul20Czy jeszcze czegos PiS nie wykończy Kto zgasi swiatło ? Morawiecki?

26-09-2016

e736Skoro firma ma się nieźle to trzeba ją oskubać. Państwa firma musi być jak dawniej goła a swoje dochody przeznaczać na filantropię.

26-09-2016

henryTo jest powalające, znów pieniądze PZU utopi jak w Eureco, nie ma młodych rozsądnych z otwartą głową tylko sami znajomi królika? Czy muszą wydawać … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)