Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PZU i Pekao dogadały się. Będzie połączenie funduszy emerytalnych

PZU i Pekao dogadały się. Będzie połączenie funduszy emerytalnych

PZU jest głównym właścicielem Banku Pekao. Fot. Wlodzimierz Wasyluk
PZU jest głównym właścicielem Banku Pekao.

PZU Życie i Bank Pekao zawarły umowę. Na jej mocy dojdzie do przejęcia zarządzania funduszami emerytalnymi Pekao przez powszechne towarzystwo emerytalne należące do największego polskiego ubezpieczyciela. Po transakcji będzie obracać ponad 26 mld zł, należącymi do 2,5 mln Polaków.

"PZU Życie i Bank Pekao oraz powszechne towarzystwa emerytalne należące do obu tych spółek uzgodniły sposób konsolidacji zarządzania aktywami funduszy emerytalnych" - czytamy w komunikacje banku.

Będzie to polegało na przejęciu przez PTE PZU zarządzania otwartym funduszem emerytalnym i dobrowolnym funduszem emerytalnym, którymi ciągle jeszcze zawiaduje Pekao Pioneer PTE. Ten stan nie zmieni się za pewne do połowy przyszłego roku, bo dopiero na pierwszy lub drugi kwartał 2018 spodziewane jest wydanie zgody na transakcję przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Co ciekawe, do tego czasu, zarówno bank jak i ubezpieczyciel, formalnie nie będą spełniać wymogów zapisanych w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Te bowiem mówią o tym, że podmioty powiązane ze sobą nie mogą być właścicielami różnych PTE. Stąd też konieczność prowadzonej konsolidacji.

Przypomnijmy, że od połowy tego roku PZU jest posiadaczem 20 proc. udziałów w Banku Pekao. Tym samym jest największym akcjonariuszem i do niego należy najważniejszy głos.

Jest zielone światło dla likwidacji OFE


 

Nic nie powinno stanąć na przeszkodzie przejęcia funduszy emerytalnych. Pekao przypomina, że w decyzji z 30 listopada, która nie jest jeszcze docelową decyzją KNF w tej sprawie, urzędnicy wskazali między innymi, że zaproponowany przez strony harmonogram czynności związanych z przejęciem nie jest sprzeczny z przepisami ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

OFE Pekao jest obecnie najmniejszym funduszem emerytalnym w Polsce. Na koniec września należało do niego 333 672 osoby. Ich łączne aktywa finansowe wynosiły 2 mld 678 mln zł. OFE PZU w tym samym czasie miało ponad 6-krotnie więcej członków, na których przypadało w sumie blisko 23,5 mld zł.

Mimo stosunkowo niedużej przejmowanej puli, OFE PZU bardzo zbliży się do drugiego największego funduszu emerytalnego w Polsce, czyli do BZ WBK / Aviva OFE. pod względem liczby klientów będzie ustępował o niewiele ponad 100 tys. Gorzej z aktywami finansowymi, których fundusz emerytalny należący do Avivy i BZ WBK ma na kwotę prawie 40 mld zł (różnica około 14 mld zł).

Numerem jeden na rynku jest Nationale-Nederlanden OFE (dawne ING OFE). Do niego należy ponad 3 mln klientów z aktywami o wartości 45 mld zł.
finanse, połączenie, pte, fundusze emerytalne, KNF, pzu ofe, pekao ofe, kosolidacja
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Tadeusz
2017-12-11 13:00
pzu sa to przede wszystkim największy oszust i złodziej na rynku
ubezpieczeń
PAMIĘTLIWY obywatel RP
2017-12-11 12:21
Czym zarządzać skoro z 19,52% do OFE wpływa 2,96 % ?
irek
2017-12-11 11:50
TO PZU OKRADLO EMERYTOW POMAGA IM W TYM GUS ZLODZIEJE MORAWIECKI POWINIEN PRZYZNAC SIE DO ZAAKCEPTOWANIA I LEGALIZACJI TEGO PROCEDERU