Notowania

giełda
05.12.2016 14:49

Randstad: Ponad 40% firm chce zwiększyć wynagrodzenie w najbliższych 6 m-cach

Podziel się
Dodaj komentarz

Warszawa, 05.12.2016 (ISBnews) - Odsetek firm planujących wzrost wynagrodzeń pracowników w najbliższych 6 miesiącach wzrósł do 44% z 25% wykazanych w poprzednim badaniu w sierpniu br., wynika z raportu "Plany Pracodawców", zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad w kooperacji z PAIiIZ oraz Konfederacją Lewiatan. To najwyższy wynik od początku badania "Plany Pracodawców", czyli od listopada 2008 r.

Ostrożniej pracodawcy planują zwiększanie zatrudnienia: obecnie 32% firm, poprzednio: 37%. "Może to być sygnał rosnącej świadomości, że pozyskiwanie nowych pracowników może się okazać o wiele trudniejsze, niż do tej pory. Trudniejsze, a także bardziej kosztowne, na co część firm nie jest gotowa" - tłumaczy wyniki członek zarządu i dyrektor personalna Randstad Monika Hryniszyn, cytowana w komunikacie.

Najczęściej o podwyżkach wspominają przedsiębiorcy z branży budowlanej (55%), prowadzący pozostałą działalność usługową (48%) i firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych (43%). Najchętniej wzrost wynagrodzeń zapowiadają pracodawcy ze wschodniej części kraju (50%), najrzadziej - z północy Polski (39%). Takie deklaracje częściej składają też firmy z obszarów wiejskich z dala od aglomeracji (50%), najrzadziej podwyżki planują przedsiębiorcy z dużych ośrodków miejskich. Średni poziom podwyżek, na podstawie odpowiedzi respondentów, sięgnie 5%.

W ciągu najbliższych 6 miesięcy ponad połowa firm (55%) planuje pozostawić zatrudnienie na obecnym poziomie. Takie podejście charakteryzuje przede wszystkim firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników (59%). Natomiast zwiększenie zatrudnienia planuje 1/3 pracodawców (33%). Zmniejszenie zatrudnienia planuje co 10 firma (9%), podano także w raporcie.

"W przyszłym roku spodziewam się spowolnienia wzrostu zatrudnienia, a przyspieszenia wzrostu wynagrodzeń, ponieważ pracodawcy będą starali się zatrzymać dobrych pracowników i wymienić mniej na bardziej efektywnych" - powiedział doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz, także cytowany w komunikacie.

Ocena przyszłej sytuacji gospodarczej kraju jest zbliżona do oceny sprzed kwartału, choć nieco mniej firm (20%) przewiduje wzrost gospodarczy. Takiego zdania częściej są firmy o kapitale zagranicznym (30%), a także zatrudniające od 50 do 249 pracowników oraz największe firmy - zatrudniające przynajmniej 250 pracowników (odpowiednio: 25% i 22%). W dalszym ciągu największą grupą pracodawców jest ta, przewidująca stagnację gospodarczą (45%). Natomiast nieco ponad jedna piąta (22%) przedstawicieli badanych firm obawia się recesji gospodarczej w nadchodzącym półroczu, podano także w materiale.

Respondentami w badaniu są pracodawcy wyrażający opinie w następujących obszarach działalności, planowania w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Badanie zostało zrealizowane w okresie od 10 października do 8 listopada 2016 r. metodą CATI przez ekspertów TNS na próbie 1 000 firm, z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz