Notowania

finanse
05.07.2017 16:00

RPP utrzymała stopy proc. bez zmian, inflacja pozostanie umiarkowana

Podziel się
Dodaj komentarz

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny. Rada w komunikacie podkreśliła, że poziom inflacji pozostanie umiarkowany w najbliższych kwartałach, a ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest ograniczone.

"W ocenie Rady, w kolejnych kwartałach inflacja pozostanie umiarkowana, czemu będzie sprzyjać dalsze wygaszanie efektów wcześniejszego wzrostu cen surowców na rynkach światowych, przy jedynie stopniowym zwiększaniu się wewnętrznej presji inflacyjnej związanej z poprawą krajowej koniunktury. W efekcie ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest ograniczone" - czytamy w komunikacie.

Tym samym RPP powtórzyła sformułowanie "W efekcie ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest ograniczone", którego użyła przed miesiącem.

RPP podkreśliła też, że inflacja bazowa jest nadal niska i wciąż umiarkowana jest dynamika jednostkowych kosztów pracy.

"Rada podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz, obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - podsumowano w dokumencie.

Odnosząc się do perspektyw wzrostu gospodarczego, RPP stwierdziła, że "w Polsce miesięczne dane o aktywności gospodarczej sygnalizują utrzymanie się stabilnej dynamiki PKB w II kwartale".

RPP zapoznała się z przygotowaną przez Instytut Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego (NBP) projekcją inflacji i PKB, stanowiącą jedną z przesłanek, na podstawie których Rada podejmuje decyzje dotyczące stóp procentowych.

"Zgodnie z lipcową projekcją z modelu NECMOD [przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP] roczna dynamika cen znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 1,6% do 2,3% w 2017 r. (wobec 1,6-2,5% w projekcji z marca 2017 r.), 1,1-2,9% w 2018 r. (wobec 0,9-2,9%) oraz 1,3-3,6% w 2019 r (wobec 1,2-3,5%" - czytamy w komunikacie.

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 3,4-4,7% w 2017 r. (wobec 3,4-4% w projekcji z marca 2017 r.), 2,5-4,5% w 2018 r. (wobec 2,4-4,5%) oraz 2,3-4,3% w 2019 r.( wobec 2,3-4,4%).

Zgodnie z dzisiejszą decyzją, stopa lombardowa będzie nadal wynosić 2,5%, stopa depozytowa - 0,5%, a stopa redyskonta weksli - 1,75%.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz