Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął reformę szkolnictwa wyższego - Konstytucję dla Nauki

1
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła reformę szkolnictwa wyższego, podało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Rząd przyjął reformę szkolnictwa wyższego - Konstytucję dla Nauki

Ustawa przewiduje, że uczelnie publiczne otrzymają dodatkowo 3 mld zł w obligacjach Skarbu Państwa.

"Przyszłoroczny budżet przeznaczony na szkolnictwo wyższe zostanie ponadto zwiększony o 700 mln zł. Osiągnięcie poziomu finansowania nauki do poziomu 1,8% PKB będzie wydłużone w czasie. Zmieniono również sposób planowania wydatków na naukę i szkolnictwo wyższe w budżecie państwa. Po wejściu w życie ustawy środki finansowe będą waloryzowane co roku w całości, a uwzględnienie nowych reguł waloryzacyjnych spowoduje, że w dziesięcioletniej perspektywie środki w systemie nauki i szkolnictwa wyższego wzrosną o 47,5 mld zł w stosunku do 2018 roku" - czytamy w komunikacie.

Ustawa przewiduje szerokie wsparcie uczelni regionalnych, które będą otrzymywać większe wsparcie niż planowano to pierwotnie, systemowe wsparcie polskich czasopism naukowych.

"Wsparcie czasopism i wydawnictw naukowych to także walka z tzw. punktozą. Ustawa wprowadza mechanizmy, które sprawią, że naukowcom będzie się opłacało publikować mniej, ale w lepszych, bardziej prestiżowych miejscach. Nie będzie się już opłacało - tak jak dotychczas - publikowanie wielu artykułów o niskiej wartości naukowej" - podano także.

Konstytucja dla Nauki wprowadza szkoły doktorskie, które zastąpią studia doktoranckie, powszechne stypendia i urlopy rodzicielskie (macierzyńskie i ojcowskie) dla doktorantów udzielane na zasadach identycznych jak w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Ustawa przewiduję większą ochronę praw studenckich m.in. student już na początku studiów będzie wiedział dokładnie, jakie poniesie koszty na edukacje. "Jakakolwiek zmiana opłat w trakcie studiów będzie skutkowała karą finansową nałożoną na uczelnię" - podano także.

"Konstytucja dla Nauki udrażnia ścieżkę dydaktyczną kariery akademickiej: aby realizować swój awans zawodowy do szczebla profesora uczelni nauczyciel akademicki nie będzie musiał posiadać habilitacji. Nowym rozwiązaniem wprowadzanym przez reformę jest ułatwiony proces uzyskiwania habilitacji dla najwybitniejszych badaczy, którzy uzyskają prestiżowe granty naukowe" - czytamy dalej.

Rządowy projekt zakłada podwyższenie jakości dyplomów m.in. poprzez większą autonomię w budowaniu interdyscyplinarnego modelu kształcenia dopasowanego do potrzeb i oczekiwań studentów oraz rynku pracy.

Konstytucja dla Nauki to projekt zakładający głęboką, ale realizowaną stopniowo, przebudowę polskiego systemu szkolnictwa wyższego. Po ogłoszonym we wrześniu 2017 roku projekcie Konstytucji dla Nauki MNiSW jeszcze przez 4 kolejne miesiące prowadziło konsultacje społeczne.

Ustawa wejdzie w życie 1 października 2018 roku.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
analityk
6 lat temu
To nic nie da, ponieważ nasze Uczelnie są Szkołami Wyższymi gdzie uprawia się tylko dydaktykę. A z ludzi uprawiających tę profesje nie zrobi się naukowców pracujących na rzecz przemysłu.