Notowania

Sektor IT przyszłością Polski. Tak uważa prezes NBP

- Rola usług w światowym handlu wciąż rośnie, a w przypadku Polski najbardziej perspektywiczną usługą ekspansji zagranicznej jest działalność informatyczna - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jego zdaniem polski eksport nie ma się czego obawiać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JACEK DOMINSKI/REPORTER)
Zdaniem prezesa NBP polski eksport nie ma się w najbliższym czasie czego obawiać

"Ze względu na rosnącą rolę usług w światowym handlu, perspektywy dla ekspansji polskiego eksportu pozostają pozytywne. W szczególności najbardziej obiecująca jest działalność informatyczna. Spektakularny wzrost eksportu tej gałęzi wskazuje na ujawnienie się przewag komparatywnych polskiej gospodarki, które w przypadku tego rodzaju działalności wiążą się z dostępnością specyficznego kapitału ludzkiego, czyli wysoko wykwalifikowanej kadry" - czytamy w artykule Glapińskiego opublikowanym w miesięczniku finansowym "Bank".

Glapiński podkreśla, że ekspansja zagraniczna polskich usług informatycznych nie osiągnęła jeszcze swojego kresu. "Chociaż eksport usług stanowi obecnie zaledwie około 20 proc. ogółu sprzedaży zagranicznej, to jego rola znacząco wzrosła w ostatnich latach. Można oczekiwać, że właśnie usługi, w szczególności wysoko wyspecjalizowane, będą motorem napędowym dalszej ekspansji zagranicznej polskiej gospodarki i dzięki nim eksport będzie w coraz większym stopniu wynikiem konkurencji jakościowej, a nie konkurencji cenowo-płacowej" - napisał szef NBP.

Zobacz także: Rząd dokręca śrubę najbogatszym

Glapiński wskazał, że udział branży informatycznej i telekomunikacyjnej w polskim eksporcie usług w 2016 r. wyniósł zaledwie 10,7 proc., jednak ten rodzaj działalności usługowej, a w szczególności świadczenie usług informatycznych i związanych z komputerami, charakteryzuje się najbardziej dynamicznym rozwojem w ostatnim okresie. "Podobnie jak w przypadku usług biznesowych, dostarczanie usług informatycznych jest możliwe dzięki dostępności wysoko wyspecjalizowanych informatyków. Jednocześnie specyfika wytwarzania tych usług bazuje na dużej komplementarności z kapitałem charakteryzującym się wysoką zawartością technologiczną, tj. sprzętem komputerowym i oprogramowaniem" - czytamy w artykule.

"Pozornie wydawać by się mogło, że z tego powodu świadczenie usług informatycznych wymaga znaczących nakładów inwestycyjnych. Tak jednak nie musi być. Po pierwsze, nakłady te są znacznie niższe niż wymagane w większości rodzajów produkcji przemysłowej, a po drugie, ceny dóbr inwestycyjnych, w szczególności komputerów i oprogramowania, pozostają w obserwowanym już od lat trendzie spadkowym" - puentuje prezes Narodowego Banku Polskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: technologie, it, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2018

podatnik!Takie teorie może głosić tylko ten, który, karierę naukową zrobił na propagowaniu idei Marksa, Engelsa, Lenina,etc. Życie jest prostsze np. dr Góral … Czytaj całość

05-11-2018

MarekW.Dobra, dobra...zmniejszcie im miesięczne wynagrodzenie do 1700 netto( bo jak na razie zarabiają stanowczo za dużo w porównaniu do pielęgniarek, … Czytaj całość

05-11-2018

JackNauczyciel po studiach informatycznych obecne w szkole zarabia mniej więcej tyle co kasjer w markecie - oczy ten człowiek bredzi. Kto będzie uczył w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)