Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senacka komisja za likwidacją zwolnienia z PIT sprzedaży akcji

0
Podziel się:

Senacka komisja gospodarki opowiedziała się za likwidacją zwolnienia z podatku PIT od sprzedaży akcji niektórych spółek, zgodnie z propozycją Sejmu

, mimo zastrzeżeń prawników, że zniesienie tej ulgi może być niekonstytucyjne.

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrywała we wtorek ustawę o wykonywaniu budżetu państwa w 2001 roku, uchwaloną 3 lutego przez Sejm.

Na wtorkowym posiedzeniu biuro legislacyjne Senatu zgłosiło zastrzeżenia do uchwalonego w tej ustawie przepisu likwidującego od 1 kwietnia 2001 roku zwolnienie z podatku PIT dochodów ze sprzedaży akcji niektórych spółek.

Zwolnienie, uchwalone jesienią ubiegłego roku w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT, weszło w życie od początku 2001 roku.

Dotyczy ono dochodów uzyskanych ze sprzedaży akcji, które zostały nabyte zanim spółka weszła na giełdę, a będą sprzedane na GPW dopiero po trzech latach od pierwszego notowania tej firmy. Przepis miał obowiązywać od 2001 roku do końca 2003 roku. Z jego zakresu zostały wyłączone akcje pracownicze i te, które zostały przyznane na zasadach preferencyjnych uchwałą WZA spółki.

Według biura legislacyjnego Senatu, likwidacja zwolnienia w trakcie roku podatkowego jest sprzeczna z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego. 'Według zasad przyjętych w orzecznictwie TK nie można w trakcie roku dokonywać zmian w podatkach, z których rozliczamy się w skali roku' - mówił senacki prawnik.

Z tą argumentacją zgodził się wiceminister finansów Jan Rudowski. 'Wątpliwości może budzić też fakt, czy można wprowadzać zmiany w ustawie o PIT ustawą obowiązująca tylko przez jeden rok, a taki charakter ma ustawa o wykonywaniu budżetu' - mówił Rudowski.

Wiceminister finansów powiedział, że odrębną sprawą jest kwestia zasadności samego zwolnienia.

'Trwa spór, czy zwolnienie to zostało wprowadzone dla wąskiej grupy podatników, czy też jako rozwiązanie systemowe. Ta sprawa, jak również kwestia ewentualnych kosztów dla budżetu państwa, jest obecnie przedmiotem wnikliwej analizy MF i Komisji Papierów Wartościowych i Giełd' - mówił Rudowski.

'Ministerstwo Finansów zaproponuje w najbliższej nowelizacji ustawy podatku PIT kompleksową regulację tej kwestii w powiązaniu z regulacjami dotyczącymi obrotu giełdowego' - zapowiedział Rudowski.

Mimo tych argumentów rządu, żaden z senatorów nie zgłosił poprawki zmieniającej przepis uchwalony przez Sejm o zniesieniu od kwietnia zwolnienia podatkowego.

W przyszłym tygodniu ustawą zajmie się Senat na posiedzeniu plenarnym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)