Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Serinus szacuje wpływ nowych opłat koncesyjnych na wyniki

0
Podziel się:

Ustawa weszła w życie i będzie obowiązywać od 1 sierpnia 2014 roku do stycznia 2015 roku.

Serinus szacuje wpływ nowych opłat koncesyjnych na wyniki
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Serinus szacuje wstępnie, że nowa ukraińska ustawa dotycząca opłat koncesyjnych od wydobycia gazu może skutkować około 45-procentowym spadkiem przepływów finansowych po podatku uzyskiwanych przez spółkę z Ukrainy, wstępnie na okres ponad pięciu miesięcy.

Ukraiński parlament rozpatrzył i przyjął projekt ustawy, która zwiększy royalties dla produkcji gazu ziemnego i kondensatu do 55 proc. i 45 proc. odpowiednio, z obecnych poziomów 28 proc. i 42 procent.

Ustawa weszła w życie i będzie obowiązywać od 1 sierpnia 2014 r. do stycznia 2015 r. O ile nowe stawki nie zostaną określone lub okres obowiązywania powyższych nie zostanie przedłużony, to opłaty royalties dla gazu zostaną przywrócone do 28 proc. i 42 proc.

Nowa ustawa zawiera także zapis o _ obniżeniu współczynnika _ dla nowych odwiertów wykonanych po 1 sierpnia 2014 r. Obniża on royalties płacone od produkcji z takich nowych odwiertów do poziomu 55 proc. nominalnych stawek (tj. efektywna stawka dla nowych odwiertów wynosić będzie 30,25 proc. dla gazu i 24,75 proc. dla kondensatu) na okres dwóch lat.

_ - Nowa ustawa jest nadal przedmiotem analizy przez Serinus i jej partnerów, a na podstawie dostępnych obecnie informacji i interpretacji, kierownictwo wstępnie szacuje, że ten nowy reżym opłat royalty może skutkować około 45-proc. spadkiem uzyskiwanych przez spółkę z Ukrainy przepływów finansowych po podatku, wstępnie na okres ponad 5 miesięcy, a także skutkować obniżeniem jej ukraińskiego netback z 5,78 USD/Mcf do ok. 3,15 USD/Mcf, przy założeniu, że cena gazu wynosi 10,00 USD/Mcf _ - napisano w komunikacie.

_ - Serinus dokona ponownego oszacowania swojego planowanego programu nakładów inwestycyjnych w kontekście zmniejszenia dostępnych przepływów finansowych w wyniku wprowadzenia nowych stawek opłat koncesyjnych _ - dodano.

Serinus poinformował, że produkcja w lipcu wyniosła średnio 34,8 MMcf/d (24,3 MMcf/d przypadające na udziały operacyjne Serinus).

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)