Notowania

giełda
30.09.2015 00:04

Sesja na Wall Street. Silne wzrosty na giełdzie w USA

Trzeci kwartał przyniósł wyraźne spadki na światowych rankach akcji, wysoka była w tym czasie również zmienność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

Amerykańskie giełdy zyskiwały wyraźnie w środę na ostatniej sesji września. Indeksy w USA tym samym odrobiły część strat poniesionych w trakcie bardzo słabego dla rynku giełdowego kwartału.

Trzeci kwartał przyniósł wyraźne spadki na światowych rankach akcji, wysoka była w tym czasie również zmienność.

- Rynek akcji kończy najgorszy kwartał od 2011 roku. Dzisiejsze wzrosty niewiele znaczą. Równie dobrze możemy otworzyć się jutro lub w piątek spadkami po danych z rynku pracy - ocenił Andrew Brenner, analityk National Alliance Capital Markets.

Przebieg środowej sesji na Wall Street

Z szacunków agencji Bloomberga wynika, że w trakcie ostatnich trzech miesięcy kapitalizacja światowych rynków akcji spadła o 11 bilionów dolarów. Słabe wyniki indeksów giełdowych to efekt niepewności co do światowego wzrostu gospodarczego, który spowalnia w ślad gospodarki chińskiej.

Rynkom akcji nie pomaga również pogłębiająca się przecena na rynkach surowców oraz niepewność co do terminu wprowadzenia pierwszej podwyżki stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

- Słabe wyniki rynku w trzecim kwartale odzwierciedlają niepewność związaną z polityką Rezerwy Federalnej. Niepewność jest związana z tym, że rynek nie wie, kiedy Fed podniesie stopy procentowe. Dobre dane z rynku pracy mogą trochę uspokoić nastroje - ocenił w CNBC David Kelly, główny strateg inwestycyjny JPMorgan Funds.

Środa przyniosła publikację danych z rynku pracy w USA. W firmach w USA przybyło we wrześniu 200 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce we wrześniu przybyło 190 tys. miejsc pracy.

Dane z rynku pracy będą skupiały uwagę inwestorów również w dalszej części tego tygodnia. W piątek zostanie opublikowany comiesięczny rządowy raport na temat zatrudnienia. Konsensus opracowywany przez agencję Bloomberga zakłada, że zatrudnienie w USA we wrześniu wzrosło o 200 tys. wobec wzrostu o 173 tys. miesiąc wcześniej. Stopa bezrobocia ma pozostać bez zmian na poziomie 5,1 proc.

Dane z rynku pracy są ważne z puntu widzenia polityki monetarnej w USA. Dobre wskazania piątkowego raportu mogą przybliżyć podwyższenie stóp procentowych przez Fed.

Fed wbrew oczekiwaniom części obserwatorów powstrzymał się od podniesienia stóp na wrześniowym posiedzeniu. Późnej kilku bankierów centralnych USA, w tym prezes Fed Janet Yellen, ocenili, że Fed pomimo odroczenia podwyżki we wrześniu wciąż może zdecydować się na ten ruch przed końcem roku.

Sceptycyzm co do możliwości podwyżki stóp procentowych w 2015 r. okazuje jednak rynek terminowy. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że notowania kontraktów terminowych na stopę Fed wskazują, iż prawdopodobieństwo to przekracza obecnie tylko nieznacznie 40 proc. Rynek terminowy nieco poniżej 50 proc. wycenia również prawdopodobieństwo podwyżki w styczniu 2016 r. i zakłada, że nastąpi ona dopiero w marcu przyszłego roku.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz