Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
02.01.2019 08:20

Sfinks Polska naruszył warunek umowy kredytowej. BOŚ może podwyższyć oprocentowanie

Zgodnie z umową kredytową Sfinks Polska miał podwyższyć kapitał do końca ubiegłego roku. Nie zrobił tego. Warunki spłaty będą teraz gorsze. A firma od czterech kwartałów wykazuje straty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Sfinks ma problem ze zdobyciem kapitału

Sfinks Polska nie zrealizował zobowiązania wynikającego z aneksu do umowy kredytowej - podał Bank Ochrony Środowiska. Według umowy z 8 października 2018 r. miał podwyższyć kapitał własny w drodze emisji akcji, a tego nie zrobił.

- Powyższe skutkuje uprawnieniem banku do podwyższenia marży banku o 2 pkt. proc. lub do wypowiedzenia umowy kredytowej, lub do skorzystania przez bank z zabezpieczenia kredytu w postaci zobowiązania Sfinks do emisji obligacji zamiennych na akcje - podał bank. - Jeżeli Sfinks wykona zobowiązanie do podwyższenia kapitałów własnych po terminie, ale przed skorzystaniem przez bank z uprawnień opisanych powyżej, uprawnienia banku wygasają - wskazuje bank.

Zobacz też: Sfinks w ciągu 5 lat chce zwiększyć liczbę restauracji o 2/3

Na początku października ubiegłego roku Sfinks Polska podpisał nowy aneks do umowy z BOŚ, wydłużający termin uregulowania kredytu inwestycyjnego do 31 sierpnia 2028 r. Jednocześnie na bazie aneksu uzgodniono, że Sfinks do końca 2018 r. ma podwyższyć kapitał zakładowy o kwotę nie niższą niż 5,5 mln zł.

Sfinks ogłosił plany emisji. Jest jednak problem, bo nie może sprzedać akcji poniżej ceny nominalnej, czyli 1 zł. Tak stanowi prawo. Trudno jest znaleźć chętnych na zakup, skoro na giełdzie notowane są po 85 gr za sztukę. Termin zapisów na nowe akcje Sfinks przedłużył do 9 stycznia.

Jednocześnie Sfinks nie zachwyca wynikami. Od czwartego kwartału 2017 roku wykazuje regularne straty. Co prawda w trzecim kwartale ubiegłego roku minus był już niewielki - tylko 194 tys. zł - a na poziomie jednostkowym nawet zysk, to jednak nadal sytuacja finansowa do bezpiecznych nie należy. Kapitały własne są poniżej 4 mln zł, a koszty finansowe wynoszą 1,5 mln zł kwartalnie.

Pod względem wielkości sprzedaży oraz liczby restauracji, Sphinx jest największą w Polsce siecią typu casual dining. Do 2022 roku spółka planowała osiągnąć poziom McDonald'sa w Polsce, czyli dojść do 400 restauracji. Obecnie miał ich ponad dwieście, z czego połowa działa pod marką Sphinx.

Ostatnim z pomysłów Sfinksa jest budowa sieci franczyzowej restauracji Fabryka Pizzy. Nabył też sieć ponad sześćdziesięciu piwiarni od Grupy Żywiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, bos, sfs, sfinks polska, restauracje, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-01-2019

TosiaKiedyś było smacznie i przystępnie cenowo teraz niesmaczne czesto odrzewane potrawy z buła w menu i bardzo drogo. Przestalam tam jeść jak większość … Czytaj całość

02-01-2019

Kiedyś przychylnyOd kiedy mięso do shaormy jest podgrzewane w mikrofali, a nie cięte prosto z kija, to o jakim rozwoju my mówimy?! Czasy konkurencji z Piramidą i … Czytaj całość

02-01-2019

ExklientObnizcie ceny klinci wrócą.

Rozwiń komentarze (35)