Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Sfinks Polska naruszył warunek umowy kredytowej. BOŚ może podwyższyć oprocentowanie

35
Podziel się:

Zgodnie z umową kredytową Sfinks Polska miał podwyższyć kapitał do końca ubiegłego roku. Nie zrobił tego. Warunki spłaty będą teraz gorsze. A firma od czterech kwartałów wykazuje straty.

Sfinks ma problem ze zdobyciem kapitału
Sfinks ma problem ze zdobyciem kapitału (EAST NEWS)

Sfinks Polska nie zrealizował zobowiązania wynikającego z aneksu do umowy kredytowej - podał Bank Ochrony Środowiska. Według umowy z 8 października 2018 r. miał podwyższyć kapitał własny w drodze emisji akcji, a tego nie zrobił.

- Powyższe skutkuje uprawnieniem banku do podwyższenia marży banku o 2 pkt. proc. lub do wypowiedzenia umowy kredytowej, lub do skorzystania przez bank z zabezpieczenia kredytu w postaci zobowiązania Sfinks do emisji obligacji zamiennych na akcje - podał bank. - Jeżeli Sfinks wykona zobowiązanie do podwyższenia kapitałów własnych po terminie, ale przed skorzystaniem przez bank z uprawnień opisanych powyżej, uprawnienia banku wygasają - wskazuje bank.

Zobacz także: Zobacz też: Sfinks w ciągu 5 lat chce zwiększyć liczbę restauracji o 2/3

Na początku października ubiegłego roku Sfinks Polska podpisał nowy aneks do umowy z BOŚ, wydłużający termin uregulowania kredytu inwestycyjnego do 31 sierpnia 2028 r. Jednocześnie na bazie aneksu uzgodniono, że Sfinks do końca 2018 r. ma podwyższyć kapitał zakładowy o kwotę nie niższą niż 5,5 mln zł.

Sfinks ogłosił plany emisji. Jest jednak problem, bo nie może sprzedać akcji poniżej ceny nominalnej, czyli 1 zł. Tak stanowi prawo. Trudno jest znaleźć chętnych na zakup, skoro na giełdzie notowane są po 85 gr za sztukę. Termin zapisów na nowe akcje Sfinks przedłużył do 9 stycznia.

Jednocześnie Sfinks nie zachwyca wynikami. Od czwartego kwartału 2017 roku wykazuje regularne straty. Co prawda w trzecim kwartale ubiegłego roku minus był już niewielki - tylko 194 tys. zł - a na poziomie jednostkowym nawet zysk, to jednak nadal sytuacja finansowa do bezpiecznych nie należy. Kapitały własne są poniżej 4 mln zł, a koszty finansowe wynoszą 1,5 mln zł kwartalnie.

Pod względem wielkości sprzedaży oraz liczby restauracji, Sphinx jest największą w Polsce siecią typu casual dining. Do 2022 roku spółka planowała osiągnąć poziom McDonald'sa w Polsce, czyli dojść do 400 restauracji. Obecnie miał ich ponad dwieście, z czego połowa działa pod marką Sphinx.

Ostatnim z pomysłów Sfinksa jest budowa sieci franczyzowej restauracji Fabryka Pizzy. Nabył też sieć ponad sześćdziesięciu piwiarni od Grupy Żywiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
MP
3 lata temu
Po paru latach zawiozłem ponownie do Sfinksa w Warszawie a dokładnie w Promenadzie. Frytki zimne, mięso suche, a ceny jak z kosmosu. Herbata jedynie z dodatkami ( już nie pamiętam z jakimi) była dobra. W życiu nie kupił bym akcji takiej spółki. Kiedyś z ochotą chodziłem do nich zjeść teraz już tam nie zajrzę.
Bon
3 lata temu
ZENADA ZARCIE ZONA DOSTALA ZIMNE FRYTKI I MIESO TO ODGRZALI W MIKROFALI NIGDY WIECEJ
Janek
3 lata temu
Zrobiło się nie smacznie a drogo.
Ania
3 lata temu
Kasa od ręki. Nie czekają na przelewy z półrocznym opóźnieniem i jeszcze problemy finansowe
Piotr
3 lata temu
Jak zawsze na opiniach sami stękacze .
...
Następna strona