Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Sfinks Polska naruszył warunek umowy kredytowej. BOŚ może podwyższyć oprocentowanie

35
Podziel się:

Zgodnie z umową kredytową Sfinks Polska miał podwyższyć kapitał do końca ubiegłego roku. Nie zrobił tego. Warunki spłaty będą teraz gorsze. A firma od czterech kwartałów wykazuje straty.

Sfinks ma problem ze zdobyciem kapitału
Sfinks ma problem ze zdobyciem kapitału (EAST NEWS)

Sfinks Polska nie zrealizował zobowiązania wynikającego z aneksu do umowy kredytowej - podał Bank Ochrony Środowiska. Według umowy z 8 października 2018 r. miał podwyższyć kapitał własny w drodze emisji akcji, a tego nie zrobił.

- Powyższe skutkuje uprawnieniem banku do podwyższenia marży banku o 2 pkt. proc. lub do wypowiedzenia umowy kredytowej, lub do skorzystania przez bank z zabezpieczenia kredytu w postaci zobowiązania Sfinks do emisji obligacji zamiennych na akcje - podał bank. - Jeżeli Sfinks wykona zobowiązanie do podwyższenia kapitałów własnych po terminie, ale przed skorzystaniem przez bank z uprawnień opisanych powyżej, uprawnienia banku wygasają - wskazuje bank.

Zobacz także: Zobacz też: Sfinks w ciągu 5 lat chce zwiększyć liczbę restauracji o 2/3

Na początku października ubiegłego roku Sfinks Polska podpisał nowy aneks do umowy z BOŚ, wydłużający termin uregulowania kredytu inwestycyjnego do 31 sierpnia 2028 r. Jednocześnie na bazie aneksu uzgodniono, że Sfinks do końca 2018 r. ma podwyższyć kapitał zakładowy o kwotę nie niższą niż 5,5 mln zł.

Sfinks ogłosił plany emisji. Jest jednak problem, bo nie może sprzedać akcji poniżej ceny nominalnej, czyli 1 zł. Tak stanowi prawo. Trudno jest znaleźć chętnych na zakup, skoro na giełdzie notowane są po 85 gr za sztukę. Termin zapisów na nowe akcje Sfinks przedłużył do 9 stycznia.

Jednocześnie Sfinks nie zachwyca wynikami. Od czwartego kwartału 2017 roku wykazuje regularne straty. Co prawda w trzecim kwartale ubiegłego roku minus był już niewielki - tylko 194 tys. zł - a na poziomie jednostkowym nawet zysk, to jednak nadal sytuacja finansowa do bezpiecznych nie należy. Kapitały własne są poniżej 4 mln zł, a koszty finansowe wynoszą 1,5 mln zł kwartalnie.

Pod względem wielkości sprzedaży oraz liczby restauracji, Sphinx jest największą w Polsce siecią typu casual dining. Do 2022 roku spółka planowała osiągnąć poziom McDonald'sa w Polsce, czyli dojść do 400 restauracji. Obecnie miał ich ponad dwieście, z czego połowa działa pod marką Sphinx.

Ostatnim z pomysłów Sfinksa jest budowa sieci franczyzowej restauracji Fabryka Pizzy. Nabył też sieć ponad sześćdziesięciu piwiarni od Grupy Żywiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
MP
6 lat temu
Po paru latach zawiozłem ponownie do Sfinksa w Warszawie a dokładnie w Promenadzie. Frytki zimne, mięso suche, a ceny jak z kosmosu. Herbata jedynie z dodatkami ( już nie pamiętam z jakimi) była dobra. W życiu nie kupił bym akcji takiej spółki. Kiedyś z ochotą chodziłem do nich zjeść teraz już tam nie zajrzę.
Bon
6 lat temu
ZENADA ZARCIE ZONA DOSTALA ZIMNE FRYTKI I MIESO TO ODGRZALI W MIKROFALI NIGDY WIECEJ
Janek
6 lat temu
Zrobiło się nie smacznie a drogo.
Ania
6 lat temu
Kasa od ręki. Nie czekają na przelewy z półrocznym opóźnieniem i jeszcze problemy finansowe
Piotr
6 lat temu
Jak zawsze na opiniach sami stękacze .
...
Następna strona