Notowania

finanse
20.05.2016 14:59

Słaby początek roku dla funduszy. Ze Skarbca wypłynęło 50 mln zł

Sytuację Towarzystwa tłumaczy prezes Marek Rybiec.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

- Nie zakładam istotnych napływów do funduszy w drugim kwartale - powiedział Marek Rybiec, prezes Skarbiec TFI, podczas spotkania prasowego. Jak przyznaje, fundusz jest w okolicach zero/zero plus. Po pierwszym kwartale był na minusie 50 mln zł.

Prezes poinformował, że wysoka zmienność i negatywne nastawienie inwestorów do ryzykownych aktywów na globalnych rynkach finansowych spowodowały odpływ pieniędzy z funduszy akcji i obligacji.

Grupą aktywów, do której napływy były dodatnie w pierwszym kwartale były m.in. fundusze alternatywne i "absolutnej stopy zwrotu" - napływy wyniosły łącznie 100 mln zł. Jednak Skarbiec TFI w tym czasie zanotował odpływ aktywów netto z funduszy detalicznych w wysokości 56 mln zł (największy z funduszy akcyjnych inwestujących na rynkach zagranicznych oraz funduszy dłużnych).

Skarbiec TFI zamierza w kolejnych kwartałach koncentrować się na funduszach alternatywnych, funduszu Skarbiec Obligacji Globalnych oraz funduszach oferowanych z JP Morgan, których oferta została poszerzona i obejmuje obecnie 8 funduszy.

- Fundusze alternatywne i Skarbiec Obligacji Globalnych to jest to, na co stawiamy w tym roku. Napływy do funduszu obligacji już widać, ale zobaczymy, jak to będzie działać w kolejnych kwartałach. Trudno mi sobie wyobrazić wzrost aktywów w pozostałych grupach, jeśli nie zmieni się sytuacja na Zachodzie. Jeśli to się zdarzy, to napływy są możliwe - powiedział Rybiec.

- Uważamy, że sprzedażą alternatywną jesteśmy w stanie mocno zawalczyć na rynku, niezależnie od tego, co się dzieje. Naszą intencją jest zwiększanie aktywów i marżowości, czyli odwrócenie sytuacji, która miała miejsce w pierwszym kwartale - dodał.

Rybiec podkreśla, że są już widoczne efekty cięcia kosztów. W pierwszym kwartale Skarbiec Holding odnotował 2,99 mln zł zysku netto wobec 9,28 mln zł rok wcześniej.

Wiceprezes Bartosz Józefiak poinformował, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy z całego wypracowanego zysku. - Zamierzamy rekomendować na wypłatę dywidendy 100 proc. zysku jednostkowego Skarbiec Holding. Walne jest zaplanowane na przełom września i października, a wypłata - październik-listopad. To byłaby zbliżona kwota do tej, którą wypłaciliśmy za poprzedni rok - powiedział Józefiak.

Z zysku za rok obrotowy 2014/2015 Skarbiec Holding wypłacił w formie dywidendy kwotę 21,28 mln zł, czyli 3,12 zł na akcję.

Skarbiec TFI powstał w 1997 roku i jest jednym z najdłużej działających Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych na polskim rynku. Na rynku krajowym zajmuje piąte miejsce pod względem wartości aktywów pod zarządzaniem oraz jest drugim największym, niezależnym TFI działającym w Polsce.

Tagi: finanse, bankowość, fundusze, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz