Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka miedziowa otrzymała koncesję na eksploatację złóż

0
Podziel się:

Prawo do prowadzenia wydobycia wygasa z końcem 2063 roku.

Spółka miedziowa otrzymała koncesję na eksploatację złóż
(Centrum Prasowe/ KGHM S.A.)
bEDyWWqJ

KGHM otrzymał koncesję na eksploatację złóż na obszarach: Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin, Małomice i Radwanice-Wschód ważną od 1 stycznia 2014 roku do końca 2063 roku.

Aktualizacja 14:45

_ - Koncesje to kluczowy dokument, warunkujący funkcjonowanie KGHM w Zagłębiu Miedziowym, dlatego całą procedurę ich przedłużenia traktowaliśmy priorytetowo. Uzyskanie pozytywnej decyzji ministra środowiska już we wrześniu to nasz ogromny sukces. Jesteśmy przygotowani na 2014 rok, kiedy będziemy prowadzić wydobycie rudy już na podstawie nowych koncesji _ - powiedział cytowany w komunikacie Herbert Wirth, prezes KGHM.

bEDyWWqL

W komunikacie dodano, że w 2013 r. spółka opracuje jeszcze Plany Ruchu Zakładów Górniczych dla trzech kopalń. Mają one zostać przedłożone w czwartym kwartale do zatwierdzenia Okręgowemu Urzędowi Górniczemu we Wrocławiu.

KGHM o przedłużenie koncesji starało się od 2010 roku. Długi proces pozyskiwania koncesji wynikał z konieczności przygotowania szeregu opracowań dotyczących m.in. ochrony powierzchni, szkód górniczych, zabytków, terenów Natura 2000+ czy projektów zagospodarowania złoża.

W trakcie całego procesu koncesyjnego konieczne było monitorowanie i doprowadzenie do pełnej spójności wniosków koncesyjnych z dokumentami planistycznymi: studiami uwarunkowań i miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego - podkreśliła spółka. _ _

_ - Gminy nie tylko przyzwoliły nam na kontynuowanie działalności na ich terenie, ale przede wszystkim wspólnie z nami otworzyły drogę do rozwoju regionu przez kolejne pół wieku _ - podkreślił Wirth. Tereny, których dotyczą koncesje leżą w gminach Lubin, Lubin - Miasto, Polkowice, Radwanice, Jerzmanowa, Rudna, Chocianów, Grębocice i Żukowice.

bEDyWWqR

Spółka poinformowała też, że planuje jeszcze w IV kwartale br. przedłożyć do zatwierdzenia Okręgowemu Urzędowi Górniczemu we Wrocławiu nowe plany ruchu w kopalniach, tak by od początku 2014 roku działalność była oparta zarówno na nowej koncesji jak i nowych planach.

Jak powiedział w poniedziałek burmistrz Polkowic Wiesław Wabik, przyznanie koncesji dla KGHM ma ogromne znaczenie dla jego gminy. - _ KGHM jest głównym pracodawcą w naszym mieście, daje więc stabilizację i poczucie bezpieczeństwa tutejszym mieszkańcom. Jego działalność ma też duży wpływ na budżet Polkowic. Dzięki podatkom, jakie wpływają do naszej kasy, możemy jeszcze lepiej dbać o nasze miasto. To samo dotyczy całego Zagłębia Miedziowego _ dodał Wabik.

_ - Chyba wszystkie tutejsze samorządy zgodnie kibicują KGHM. Tak naprawdę okoliczne gminy funkcjonują tak dobrze właśnie dzięki kombinatowi. Nie możemy udawać, że ten region nie żyje właśnie z miedzi _ - powiedział w poniedziałek prezydent Lubina Robert Raczyński.

bEDyWWrm
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)