Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółki naftowe na londyńskiej giełdzie pozyskują mniej kapitału

0
Podziel się:

Trzeci kwartał 2012 roku był dość udany dla małych i średnich firm naftowych, choć pozyskały one w tym okresie najmniej kapitału na
inwestycje, licząc od 2009 roku.

Spółki naftowe na londyńskiej giełdzie pozyskują mniej kapitału
(Seesea/Dreamstime)

Trzeci kwartał 2012 roku był dość udany dla małych i średnich firm naftowych notowanych na londyńskiej giełdzie, choć pozyskały one w tym okresie najmniej kapitału na inwestycje, licząc od 2009 roku - wynika z danych firmy Ernst & Young.

_ Oil & Gas Eye Index _, który pokazuje kondycję spółek naftowych notowanych na AIM (rynek dla małych i średnich przedsiębiorstw), zanotował 5-proc. wzrost w III kwartale tego roku, co oznacza, że po niekorzystnym II kwartale, ponownie jest on wyższy niż na początku tego roku.

Jednocześnie eksperci E&Y przyznają, że sytuacja rynkowa nie sprzyja pozyskiwaniu funduszy na nowe projekty w sektorze naftowo-gazowym. _ Spółki posiadające przepływy pieniężne z produkujących aktywów wciąż cieszą się zaufaniem inwestorów, ale trzeba zauważyć, że 43 proc. mniejszych spółek z branży zanotowało spadek wartości akcji w ostatnim kwartale. Widoczny jest więc bardzo wyraźny podział w ramach indeksu _ - powiedział Jon Clark, partner w zespole fuzji i przejęć w branży naftowo-gazowej w brytyjskim oddziale Ernst & Young.

W III kwartale roku spółki notowane w indeksie pozyskały tylko 48,9 mln funtów z nowych emisji, co jest najgorszym wynikiem od pierwszego kwartału 2009 roku. Aż jedna trzecia tej kwoty została jednak wygenerowana przez jedną spółkę.

Zdaniem E&Y w sytuacji niezbyt sprzyjającej pozyskiwaniu środków z giełdy, część mniejszych firm może zdecydować się na znalezienie strategicznego inwestora. _ Ponownie zaczyna być widoczna tendencja w kierunku konsolidacji spółek z sektora naftowego. Trzy przejęcia miały miejsce w III kwartale, a kolejne są spodziewane jeszcze w tym roku _ - podkreślił Jon Clark.

W ostatnich miesiącach na AIM miały miejsce dwa istotne debiuty spółek naftowych. Spółka Eland Oil and Gas, posiadająca aktywa w Afryce Zachodniej, pozyskała z debiutu 118 mln funtów i stała się tym samym największym debiutem na AIM od trzech lat. Do obrotu na AIM swoje akcje wprowadziła również norweska spółka Bridge Energy.

_ - Spółki posiadające aktywa w perspektywicznych rejonach świata wciąż będą przyciągać inwestorów. Przykład Bridge Energy także pokazuje trwałą atrakcyjność rynku dla spółek naftowych i gazowych _ - podsumowuje Jon Clark.

Czytaj więcej w Money.pl
Potrzebują inwestycji za 330 mld funtów To koszty inwestycji koniecznych dla zapewnienia bezpiecznych dostaw energii i realizacji celów programu redukcji emisji CO2.
Zaskakująca zmiana na rynku paliw? Prognozy wskazują, że popyt w tym kraju nie rośnie tak szybko jak zakładano i moce produkcyjne mogą być wykorzystywane do celów eksportowych.
Ropa tak droga nie była od... Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku znajdują się blisko poziomów najwyższych od dwóch tygodni, po zwycięstwie Baracka Obamy w wyborach prezydenckich w USA.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)