Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stelmet miał wstępnie 4,13 mln zł zysku netto w I poł. r.obr. 2017/2018

0
Podziel się:

Stelmet odnotował wstępnie 4,13 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I poł. roku obrotowego 2017/2018, tj. od 1 października 2017 r. do 31 marca 2018 r., wobec 10,5 mln zł rok wcześniej, podała spółka.

Stelmet miał wstępnie 4,13 mln zł zysku netto w I poł. r.obr. 2017/2018

Zysk z działalności operacyjnej wyniósł wstępnie 2,13 mln zł wobec 5,91 mln zł rok wcześniej. Wynik EBITDA sięgnął 22,94 mln zł wobec 22,59 mln zł rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody to 212,77 mln zł wobec 228,4 mln zł rok wcześniej.

"Wpływ na przychody wyrażone w złotych miało przede wszystkim umocnienie polskiej waluty wobec funta brytyjskiego i euro, co jest istotnym czynnikiem, biorąc pod uwagę, że ponad 80% przychodów stanowiła sprzedaż eksportowa, a głównymi rynkami, na których prowadzona jest sprzedaż Grupy Stelmet są Wielka Brytania, Francja oraz Niemcy. Zarząd szacuje, że negatywny wpływ zmian kursów walutowych obniżył przychody ze sprzedaży w pierwszym półroczu o ok. 6,8 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Grupa odnotowała również wolumenowy spadek sprzedaży drewnianej architektury ogrodowej (DAO) o blisko 9% r/r. Był to głównie efekt niekorzystnych warunków atmosferycznych na początku roku, które opóźniły zakupy na wszystkich głównych rynkach. Pozytywnie na przychody wpłynął natomiast wolumenowy wzrost sprzedaży pelletu - o blisko 12% r/r, ale nie był on w stanie zrekompensować niższej sprzedaży DAO w tym okresie.

"Umocnienie złotego wobec funta i euro niekorzystnie wpłynęło również na osiągnięty w pierwszym półroczu roku obrotowego 2017/18 zysk operacyjny. Wyniósł on 2,3 mln zł, co w porównaniu z pierwszym półroczem roku ubiegłego, kiedy osiągnął poziom 5,9 mln zł, oznacza spadek o blisko 3,6 mln zł, gdzie sam negatywny wpływ zmiany kursów walutowych w tej pozycji szacowany jest na około 4,3 mln zł" - czytamy dalej.

Z kolei na poprawę EBITDA wpłynęła między innymi poprawa efektywności realizowanej produkcji zakładu MrGarden w Grudziądzu.

Negatywna zmiana wyniku na działalności finansowej (na którą główny wpływ miał niższy w tym okresie zysk na transakcjach pochodnych) szacowana jest na około 4,9 mln zł, podano także.

"Wyniki Grupy Stelmet obarczone są sezonowością, pierwszy kwartał jest w Stelmecie okresem przygotowania do nadchodzącego sezonu i budowaniem zapasów. Drugi kwartał historycznie stanowi ok. 25% w przychodach całego roku, jednak w ostatnim półroczu widzieliśmy przesunięcie sezonu sprzedażowego. Zwyczajowo rozpoczyna się on w marcu, ale przedłużająca się zima, niskie temperatury w Europie kontynentalnej oraz opady śniegu, opóźniły rozpoczęcie sezonu sprzedażowego, a co za tym idzie drugi kwartał okazał się dla nas gorszy niż przed rokiem. Z drugiej jednak strony przedłużająca się zima wpłynęła pozytywnie na sprzedaż pelletu, którego sprzedaż wzrosła w dwucyfrowym tempie, ale nie była w stanie zrekompensować spadku sprzedaży drewnianej architektury ogrodowej" - skomentował wiceprezes Andrzej Trybuś, cytowany w komunikacie.

W ujęciu jednostkowym zysk netto to wstępnie 9,65 mln zł w I półroczu wobec 15,76 mln zł rok wcześniej.

Stelmet opublikuje ostateczne wyniki finansowe i operacyjne za pierwsze półrocze roku obrotowego 28 czerwca br.

Stelmet zajmuje się produkcją i dystrybucją drewnianej architektury ogrodowej. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)