Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w Polsce będą prawdopodobnie niższe. Jak zareagują rynki?

0
Podziel się:

Eksperci nie mają wątpliwości. Będzie nowy rekord. To złe wieści dla posiadaczy akcji banków.

Stopy procentowe w Polsce będą prawdopodobnie niższe. Jak zareagują rynki?
(Międzynarodowy Fundusz Walutowy / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

W środę Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej ogłosi obniżkę stóp procentowych.Tak twierdzi zdecydowana większość ekspertów. Nie będzie to drastyczny ruch, ale uderzy w wyniki banków. Ich akcje na giełdzie będą pod presją, ale ogółem rynek akcji po obniżce będzie bardziej atrakcyjny. Decyzja RPP wpłynie też na krajową walutę.

Aktualizacja 13:30

Rozpoczynające się dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej przyniesie decyzję o redukcji stóp procentowych o 25 pb - do 1,75 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. Tak sądzą wszyscy z 14 analityków ankietowanych przez agencję ISBnews.Po ostatnich danych makroekonomicznych większość analityków jest niemal pewna, że na obecnym posiedzeniu Rada zdecyduje się na pierwszą w tym roku redukcję stóp procentowych.

Niektórzy ekonomiści uważają, że główna stopa procentowa mogłaby zostać od razu zredukowana o nawet 50 pb, ale jest to ich zdaniem optymistyczny scenariusz. Część analityków sądzi jednak, że realnym scenariuszem są dwie obniżki po 25 pb i utrzymanie głównej stopy procentowej na poziomie 1,50 proc. co najmniej do końca roku.

źródło: Money.pl na podstawie danych NBP

Cięcie stóp o 25 punktów bazowych prognozuje m.in. Marcin Kiepas, główny analityk Admiral Markets. Co więcej, uważa on, że będzie to jedyne dostosowanie kosztu pieniądza w tym roku.

- _ Kolejne 12 miesięcy upłynie pod znakiem stabilizacji stóp, po czym w przyszłym roku Rada zacznie powoli je podwyższać. Cięcie stóp procentowych wydaje się być tak oczywiste, że jest już w pełni uwzględnione przez inwestorów. Dlatego nie powinno ono wywołać zbyt dużych emocji na rodzimym rynku walutowym. Nie będzie to jednak przeszkadzało w tym, żeby w oczekiwaniu na ten ruch dziś złoty pozostał stabilny, krążąc blisko obecnych poziomów _ - komentuje Marcin Kiepas.

Wtorkowe notowania euro

Na odważniejszy ruch ze strony RPP mogą nie pozwolić ostatnie całkiem dobre dane gospodarcze z kraju. Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ, zwraca uwagę na ożywienie w sektorze przemysłowym. Odczyt indeksu PMI za luty był lepszy od oczekiwań i wyniósł 55,1 pkt.

- _ W konsekwencji maleje prawdopodobieństwo mocniejszego ruchu ze strony RPP, na przykład o 50 punktów bazowych. Najbardziej realny scenariusz zakłada obniżenie stóp o 0,25 punktu procentowego i przejście w stan wait&see _ - prognozuje Konrad Ryczko.

Zazwyczaj znacznie łagodniej na decyzje w sprawie stóp procentowych reagują inwestorzy z rynków akcji. Jednak jak zauważa Roman Przasnyski, niezależny analityk współpracujący wcześniej z Open Finance, w konfrontacji ze spadającym oprocentowaniem lokat bankowych i obligacji giełdowi gracze mogą wkrótce dostrzec okazję do zarobku.

- _ Spadek kosztu pieniądza może dodatkowo pogłębić rozdźwięk między zachowaniem indeksów WIG20 a sWIG80, niekorzystnie wpływając na notowania papierów banków _ - podkreśla Przasnyski. Niższe stopy procentowe oznaczają mniejszy wynik odsetkowy banków, a ten stanowi średnio około 70 procent ich przychodów.

Tegoroczne notowania indeksów WIG20, sWIG80 i WIG-Banki

Po ostatnim zachowaniu akcjonariuszy banków widać, że perspektywy związane z obniżką stóp procentowych zachęcają raczej do sprzedaży akcji. Wartość rynkowa indeksu grupującego banki notowane na giełdzie spadła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy o około 5 procent.

*To może być dobry rok dla polskiej gospodarki - ocenia analityk z PKO BP *

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)