Notowania

energetyka
20.04.2017 14:29

Tauron rozważa udział kapitałowy we wspólnej inwestycji z Grupą Azoty

Podziel się
Dodaj komentarz

Warszawa, 20.04.2017 (ISBnews) - Tauron Polska Energia rozważy udział kapitałowy we wspólnej z Grupą Azoty inwestycji w instalację zgazowania węgla, poinformował wiceprezes Jarosław Broda.

"Nasz model biznesowy polega na tym, że nasza wspólna instalacja, która będzie zużywała węgiel z Janiny, będzie produkowała gaz syntetyczny, który wykorzysta Grupa Azoty" - powiedział Broda podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że dla Tauronu istotne jest wykorzystanie węgla i rentowność instalacji.

"Rozważamy udział kapitałowy w tej inwestycji, pod warunkiem, że ten model biznesowy się sfinalizuje" - wskazał wiceprezes.

Dodał, że instalacja będzie zużywała 1 mln ton węgla rocznie.

Wcześniej dziś Tauron i Grupa Azoty podpisały list intencyjny określający ogólne zasady dotyczące rozpoczęcia współpracy nakierowanej na realizację projektu zgazowania węgla. Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział dziś, że ma nadzieję, iż instalacja ruszy w 2021-2022 r., zaś 2 lata później może pojawi się opcja produkcji energii elektrycznej dzięki tej technologii.

Koncepcja zakłada wykorzystanie krajowego węgla kamiennego wydobywanego przez Tauron do wytwarzania przez Grupę Azoty m.in. produktów chemicznych, takich jak metanol czy amoniak. Podpisanym dokumentem Grupa Azoty inicjuje wejście w nowy segment produkcji chemikaliów dotychczas w całości importowanych (metanol) lub produkowanych na bazie sprowadzanego gazu ziemnego (amoniak).

Spółki wyraziły również wolę podpisania dalszych umów, w tym umów związanych z utworzeniem wspólnej spółki celowej. Szacowana wartość projektu wynosić będzie 400-600 mln euro, w zależności od wybranej wersji technologicznej. Miejscem planowanej inwestycji będzie Kędzierzyn Koźle.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Tagi: energetyka, górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz