Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Tauron wstaje z kolan. Pomógł mocny złoty

1
Podziel się

Tauron wciąż cierpi na tym, że musiał przejąć kopalnie. W trzecim kwartale poprawiło się firmie, ale nie ze względu na efekty działalności. Po prostu zadłużenie ma w euro, a złoty akurat się wtedy umocnił.

Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk
Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk (EAST NEWS)
bEqSyofF

Pięć lat temu Tauron kupił Południowy Koncern Węglowy, a dwa lata temu kopalnię Brzeszcze. Łącznie kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla energetycznego. Do dziś nie może jednak swoich kopalń doprowadzić do rentowności. Nawet mimo tego, że ceny węgla poszły ostro w górę.

Strata EBITDA segmentu wydobywczego wyniosła 29 mln zł w trzecim kwartale. To o 8 mln zł lepiej niż rok temu. Ale węgiel ARA (cena z portów w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii) oscyluje obecnie wokół ceny 100 dol. za tonę - to o 8 dol. więcej niż rok temu i dwa razy więcej niż w 2016 r. Gdyby ceny wróciły do tych sprzed dwóch lat, to grupa Tauron byłaby na sporym minusie.

Straty segmentu wydobywczego nadrabiać muszą wyniki na produkcji, sprzedaży i dystrybucji prądu. Na dystrybucji grupa Tauron zarabia najwięcej - 621 mln zł na poziomie EBITDA w trzecim kwartale w porównaniu do 778 mln zł zysku całej grupy. I zyski właśnie w tym segmencie działalności rosły najbardziej - o 30 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem.

bEqSyofH

Zobacz też: Tauron inwestuje w carsharing. Na początek Śląsk, potem także Małopolska

W pozostałych obszarach jest stabilizacja zysków o ile nie stagnacja. A mimo to udało się spółce osiągnąć dużo lepszy wyniki netto niż rok temu i zaskoczyć analityków.

Na czysto grupa Tauron zarobiła 286 mln zł, czyli o 97 mln zł więcej niż rok temu (+51 proc.). Analitycy nie wierzyli w taką poprawę i średnia ocen tych ankietowanych przez PAP wynosiła 187,3 mln zł. Akcje Tauronu spadły, ale nie tak bardzo jak reszta rynku. Straciły w piątek 0,6 proc. w porównaniu do -1,6 proc. na WIG20.

| Notowania Tauronu w ostatnim tygodniu |
| --- |
| |

bEqSyofN

Skoro nie wyniki operacyjne, to co zadecydowało o aż takiej poprawie?

Po prostu spółka jest dość znacząco zadłużona w euro. Poprawa kursu naszej waluty względem waluty wspólnotowej z 4,37 zł na koniec czerwca do 4,28 zł we wrześniu dało aż 85 mln zł dodatnich różnic kursowych. Rok temu było odwrotnie i spółka wpisała sobie w straty 60 mln zł.

Mniej węgla i prądu

Przyczyną utrzymania strat w segmencie wydobycia było zmniejszenie ilości węgla produkowanego przez kopalnie. Węgla handlowego w trzecim kwartale wydobyto 1,09 mln ton w porównaniu z 1,36 mln ton rok temu. Sprzedaż węgla wyniosła 1,04 mln tom, wobec 1,45 mln ton przed rokiem.

Nie najlepiej wygląda też temat produkcji energii. Elektrownie Tauronu wytworzyły od czerwca do września 4,35 TWh energii elektrycznej w porównaniu do 4,57 TWh rok temu. Ciepła powstało 0,7 PJ w porównaniu do 0,82 PJ w analogicznym okresie 2017 r. To z tego powodu segment „Wytwarzanie” dał o 29 proc. (-23 mln zł) wyniku EBITDA mniej niż rok temu.

bEqSyofO

Wzrosła natomiast dystrybucja energii do 12,83 TWh z 12,61 TWh - za czym jak wspomniano wyżej szły i wyższe zyski.

W dół poszła natomiast sprzedaż do odbiorców detalicznych, do 8,17 TWh z 8,35 TWh. To dało o 14 proc. (-21 mln zł) zysku EBITDA mniej niż rok temu. Być może dlatego w ostatnim czasie liczba telewizyjnych reklam usługi detalicznej Tauronu wzrosła?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqSyogi
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Azyl
3 lata temu
przecież złoty jest cały czas słaby. Kolejna kłamliwa informacja