Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Tauron traci na kopalniach. Zyski w górę dzięki mocnemu złotemu

8
Podziel się

Tauron wciąż cierpi na tym, że musiał przejąć kopalnie. W trzecim kwartale poprawiło się firmie, ale nie ze względu na efekty działalności. Po prostu zadłużenie ma w euro, a złoty akurat się wtedy umocnił.

Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk
Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk (EAST NEWS)
bEqxVeyJ

Pięć lat temu Tauron kupił Południowy Koncern Węglowy, a dwa lata temu kopalnię Brzeszcze. Łącznie kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla energetycznego. Do dziś nie może jednak swoich kopalń doprowadzić do rentowności. Nawet mimo tego, że ceny węgla poszły ostro w górę.

Strata EBITDA segmentu wydobywczego wyniosła 29 mln zł w trzecim kwartale. To o 8 mln zł lepiej niż rok temu. Ale węgiel ARA (cena z portów w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii) oscyluje obecnie wokół ceny 100 dol. za tonę - to o 8 dol. więcej niż rok temu i dwa razy więcej niż w 2016 r. Gdyby ceny wróciły do tych sprzed dwóch lat, to grupa Tauron byłaby na sporym minusie.

Straty kopalń nadrabiać muszą elektrownie, sprzedaż i dystrybucja prądu. Na tej ostatniej grupa Tauron zarabia najwięcej - 621 mln zł na poziomie EBITDA w trzecim kwartale w porównaniu do 778 mln zł zysku całej grupy. I zyski właśnie w tym segmencie działalności rosły najbardziej - o 30 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem.

bEqxVeyL

Zobacz też: Tauron inwestuje w carsharing. Na początek Śląsk, potem także Małopolska

W pozostałych obszarach jest stabilizacja zysków o ile nie stagnacja. A mimo to udało się spółce osiągnąć dużo lepszy wyniki netto niż rok temu i zaskoczyć analityków.

Na czysto grupa Tauron zarobiła 286 mln zł, czyli o 97 mln zł więcej niż rok temu (+51 proc.). Po stracie w poprzednim kwartale to spora poprawa. Analitycy w nią nie wierzyli i średnia ocen tych ankietowanych przez PAP wynosiła 187,3 mln zł. Akcje Tauronu w piątek spadają, ale zaledwie o 0,6 proc., czyli niżej niż cały rynek.

Notowania akcji Tauronu w piątek na tle WIG20

bEqxVeyR

Skoro nie wyniki operacyjne, to co zadecydowało o aż takiej poprawie? Po prostu spółka jest dość znacząco zadłużona w euro. Poprawa kursu naszej waluty względem waluty wspólnotowej z 4,37 zł na koniec czerwca do 4,28 zł we wrześniu dało aż 85 mln zł dodatnich różnic kursowych. Rok temu było odwrotnie i spółka wpisała sobie w straty 60 mln zł.

Mniej węgla i prądu

Przyczyną utrzymania strat w segmencie wydobycia było zmniejszenie ilości węgla produkowanego przez kopalnie. Węgla handlowego w trzecim kwartale wydobyto 1,09 mln ton w porównaniu z 1,36 mln ton rok temu. Sprzedaż węgla wyniosła 1,04 mln tom, wobec 1,45 mln ton przed rokiem.

bEqxVeyS

Nie najlepiej wygląda też temat produkcji energii. Elektrownie Tauronu wytworzyły od czerwca do września 4,35 TWh energii elektrycznej w porównaniu do 4,57 TWh rok temu. Ciepła powstało 0,7 PJ w porównaniu do 0,82 PJ w analogicznym okresie 2017 r. To z tego powodu segment „Wytwarzanie” dał o 29 proc. (-23 mln zł) wyniku EBITDA mniej niż rok temu.

Wzrosła natomiast dystrybucja energii do 12,83 TWh z 12,61 TWh - za czym jak wspomniano wyżej szły i wyższe zyski. W dół poszła natomiast sprzedaż do odbiorców detalicznych, do 8,17 TWh z 8,35 TWh. To dało o 14 proc. (-21 mln zł) zysku EBITDA mniej niż rok temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqxVezm
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
migas
3 lata temu
Tani wydobywczy system odkrywkowy(Australia, USA)..... kontra drogi wydobywczy system ścianowy!!...nasz węgiel zawsze bedzie droższy..bo nie ma możliwości nnego wydobycia w zurbanizowanych terenach, po drugie wydobyliśmy przez ostatnie 100 lat węgiel z poziomów do 800-100m poniżej powierzchni...teraz kopalnie wydobywają węgiel z poziomu 1000metrów (+)...co generuje ogromne koszta!!!!..koalnie są bronione tylko przez dotowanych górników, związki ..ale nie ma pomysłu na przyszłość....pracowałem w kopalni, mam kumpli którzy jeszcze kopią i takich którzy przed chwilą odeszli i jeszcze sie załapali na porządne emerytury!!!...czas minał
palacz
3 lata temu
To nie Tauron traci tylko klienci Tauronu czyli my wszyscy, nawet wyborcy pisu ale gamoni to mi akurat nie żal .
Łukasz
3 lata temu
A co do emerytur gornikow to ja panu powiem tylko tyle moj ojciec ma emeryture z kopalni i za 29 lat pracy ciezkiej w scianie ma 2.5 tys emerutury i niech pan nie wiezy w to co pisza ze gornik zarabia 6 lub 7 tys tak srednia tak wyjdzie bo kest brana pod uwage cala kopalnia od dyrekcji nadsztygarow po pracownikow fizycznych a nie tylko sami pracownicy fizyczni czyli gornicy
bEqxVezn
Górnik
3 lata temu
I po czesci smogu to jest kazdy winien palac odpady w piecy czy Flot ktory jest odpadem kopalnianym i Tauron zobaczyl okienko ze mozna na tym zarobic i sprzedaje to dalej
Górnik
3 lata temu
I Panie Tomaszu N jezeli pan nie pracowal na kopalni niech pan nie wypowiada sie o emerytach ktorzy zasluzyli na emeryture wswoja ciezka praca nie wiem czym pan sie zajmuje ale napewno nie ma pan pojecia o pracy na kopalni ja pracuje obecnie i zeby zarobic na chleb to musze sie bardzo ciezko napracowac