Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Torfarm z optymizmem patrzy w przyszłość

0
Podziel się

Grupa Torfarmu patrzy z optymizmem na 2010 rok, jednak ocenia, że rynek dystrybucji leków może zwolnić z 11 proc. zanotowanych w 2009 roku - wynika z raportu kwartalnego spółki.

Torfarm z optymizmem patrzy w przyszłość
(sjlocke/iStockphoto)
bDTGYJmd

_ - Na 2010 r. patrzymy z dużym optymizmem, realizując strategię budowy pozycji największego dostawcy produktów i usług na rynku zdrowia w Polsce. Choć dynamika rynku dystrybucji może nie okazać się tak wysoka jak w 2009 r., jesteśmy przekonani o jego dobrych perspektywach w kolejnych latach. Jednocześnie planujemy rozwój naszych nowych projektów na rynku ochrony zdrowia, korzystając z synergii budowanych w ramach Grupy _ - powiedział Piotr Sucharski, prezes Grupy Torfarm.

W poniedziałek Grupa Torfarm opublikowała dane za czwarty kwartał 2009 roku.

W czwartym kwartale 2009 roku zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 4,5 mln zł wobec 4,5 mln zł straty rok wcześniej, zysk operacyjny wyniósł 11,0 mln zł wobec 3,3 mln zł, a przychody ze sprzedaży 1,605 mld zł wobec 1 mld złotych.

bDTGYJmf

Narastająco po czterech kwartałach 2009 roku zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 38,4 mln zł wobec 4,9 mln zł rok wcześniej, zysk operacyjny wyniósł 59,5 mln zł wobec 26,5 mln zł, a przychody ze sprzedaży 5,69 mld zł wobec 3,97 mld złotych.

Torfarm podał, że głównym czynnikiem wzrostu przychodów jest konsolidacja wyników finansowych Grupy Prosper.

Łączny udział w rynku Grupy Torfarm wyniósł w czwartym kwartale 2009 r. 31,3 procent.
_ _

_ - Przekroczyliśmy planowane przychody ze sprzedaży o niemal 140 mln zł do poziomu 5,7 mld złotych. W naszej branży dobry rynek przekłada się jednocześnie na mniejszą skłonność producentów do udzielania dystrybutorom bonusów sprzedażowych. Był to jeden z negatywnych czynników, który wpływał na wyniki Grupy _ - powiedział Piotr Sucharski.
_ _

bDTGYJml

_ - Widoczne są już pierwsze pozytywne efekty działalności w nowych obszarach rynku ochrony zdrowia. Choć w pewnym stopniu projekty te obciążyły wyniki Grupy osiągnięte w 2009 r., widzimy w nich duży potencjał rozwoju i budowania marży w kolejnych latach. Przykładem może być pierwszy rok sprzedaży leków własnych przez naszą spółkę Synoptis Pharma, o wartości 5 mln złotych _ - dodał.

Wzrost rynku hurtowej sprzedaży do aptek w ostatnich latach był stabilny, w 2009 roku wyniósł 11 proc. w skali roku.

bDTGYJmm
bDTGYJmG
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)