Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tpsa
04.08.2005 18:20

TP SA grożą wielomilionowe kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) może nakazać zapłacić Telekomunikacji Polskiej SA kilkaset milionów złotych za nadużywanie swojej dominującej pozycji rynkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak poinformował Urząd, zastrzeżenia budzi łączenie przez TP standardowych planów taryfowych z dodatkowymi usługami. W ten sposób klienci TP SA - oprócz płacenia abonamentu - są zobowiązywani do korzystania z innych płatnych usług telekomunikacyjnych (np. "tanich weekendów i wieczorów").

Ponadto UOKiK sprawdzi, czy TP oferuje usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu (Neostrada) jedynie tym klientom, którzy wykupili usługę połączeń telefonicznych.

Zdaniem Urzędu Telekomunikacja Polska w ten sposób może nadużywać pozycji dominującej na rynku, skutecznie blokując rozwój konkurencji.

Rzeczniczka prasowa TP SA Barbara Górska powiedziała w czwartek PAP, że TP wniesie o umorzenie postępowania UOKiK, bowiem uważa je za bezzasadne.

"Nie jest prawdą, że w naszej ofercie nie ma planów telefonicznych niełączonych z dodatkowymi usługami telekomunikacyjnymi poza utrzymaniem łącza. Takim planem jest plan +sekundowy tp biznes+, dostępny dla wszystkich klientów. Ponadto znaczna część naszych klientów nadal korzysta na przykład z planu standardowego, nie zawierającego opłat za usługi dodatkowe" - powiedziała Górska.

Dodała, że z przyczyn technicznych nie jest możliwe świadczenie usługi Neostrada klientom, którzy nie posiadają analogowego łącza telefonicznego. Posiadanie takiego łącza - według niej - wiąże się z koniecznością wnoszenia opłat abonamentowych. "Tylko mniej niż 5 proc. klientów szerokopasmowego dostępu do Internetu świadczonego przez TP korzysta w minimalnym zakresie z połączeń głosowych. Pozostali korzystają zarówno z Internetu, jak i rozmów telefonicznych" - zaznaczyła Górska.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia.

Jeżeli zarzuty UOKiK potwierdzą się, to prezes UOKiK Cezary Banasiński może nakazać zaniechanie kwestionowanej praktyki, a na przedsiębiorcę nałożyć karę finansową sięgającą 10 proc. przychodu z poprzedniego roku.

Tagi: tpsa, uokik, konkurencja, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz