Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tps
05.07.2012 14:31

TPSA chce 33,84 mln zł dopłaty do usługi powszechnej za 2011 rok

Telekomunikacja Polska wystapiła do Urzedu Komunikacji Elektronicznej (UKE) z wnioskiem o przyznanie dopłaty do kosztu netto świadczenia usługi powszechnej za okres od 1 stycznia do 8 maja 2011 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Telekomunikacja Polska wystapiła do Urzedu Komunikacji Elektronicznej (UKE) z wnioskiem o przyznanie dopłaty do kosztu netto świadczenia usługi powszechnej za okres od 1 stycznia do 8 maja 2011 r. TPSA chce otrzymać dopłatę w wysokości 33,84 mln zł._ _

_ Zgodnie z art. 95 ust. 1 Pt, przedsiębiorcy wyznaczonemu, przysługuje dopłata w przypadku nierentowności usług wchodzących w skład usługi powszechnej. Stosownie do art. 95 ust. 2 Pt, dopłatę przyznaje Prezes UKE, w wysokości kosztu netto świadczenia usługi powszechnej. TP, składając w dniu 29 czerwca 2012 r. wniosek o przyznanie dopłaty do kosztu netto świadczenia usługi powszechnej w okresie od 1 stycznia do 8 maja 2011 r., skorzystała z przewidzianego w art. 96 ust. 1 Pt prawa do ubiegania się o zwrot kosztu netto. Prezes UKE po zebraniu materiału dowodowego oraz po zapoznaniu się z opinią biegłego rewidenta wyda decyzję rozstrzygającą o przyznaniu bądź braku podstaw do przyznania dopłaty w wysokości kosztu netto _ - czytamy w komunikacie.

Urząd poinformował, że w chwili obecnej trwa procedura oceny ofert przedłożonych w ramach zamówienia publicznego dotyczącego przeprowadzenia przez biegłego rewidenta analizy dokumentacji.

_ Ideą usługi powszechnej jest zapewnienie wszystkim użytkownikom końcowym na terenie całego kraju (bez względu na ich lokalizację) dostępu do podstawowych usług telefonicznych. W przypadku dostępności usługi powszechnej chodzi zarówno o dostępność fizyczną, jak i ekonomiczną (przystępność cenową) _ - przypomina UKE.

W skład usługi powszechnej wchodzi zestaw usług telekomunikacyjnych, jakie powinny być dostępne dla wszystkich użytkowników _ z zachowaniem wymaganej jakości i po przystępnej cenie _. Obejmuje też zapewnienia ułatwień dla niepełnosprawnych.

Tradycyjnie UKE przyznawał TPSA, która jest operatorem wyznaczonym do pełnienia usługi powszechnej, dopłatę mniejszą od wnioskowanej. Spółka odwoływała się od tej decyzji do sądu.

W czerwcu Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) odrzucił skargę Telekomunikacji Polskiej (TPSA) na decyzję w sprawie przyznania spółce dopłaty do kosztu netto świadczenia tzw. _ usługi powszechnej _ za rok 2009,. UKE przyznał TPSA mniejszą dopłatę od tej, o którą wnioskowała TPSA.

_ Sąd (...) podkreślił, że usługa powszechna powinna być dostępna dla wszystkich na terenie całego kraju i z zachowaniem wymaganej jakości. WSA podzielił zatem opinię prezesa UKE, że jeżeli nie są spełnione wymagania co do jakości usługi powszechnej, uzasadnia to odmowę przyznania dopłaty przedsiębiorcy wyznaczonemu _ - podał urząd w komunikacie

Urząd wyznaczył TPSA do świadczenia usługi powszechnej w maju 2006 r. Przedsiębiorcy wyznaczonemu do tego zadania, przysługuje dopłata w przypadku nierentowności usług wchodzących w skład usługi powszechnej. Dopłatę przyznaje prezes UKE, a składać się na nią mają wszystkie firmy działające na rynku telekomunikacyjnym.

TPSA złożyła wniosek o 236,17 mln zł dopłaty do kosztów świadczenia usługi publicznej w 2009 r i łącznie o 803,65 mln zł w latach 2006-2009. Urząd przyznał spółce 66,99 mln zł dopłaty za okres 2006-2009.

Urząd przyznał później spółce dopłatę do świadczenia usługi powszechnej za 2010 r. w wysokości 55,10 mln zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: tps, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz