Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tylko Niemcy chcą kupić akcje GPW

0
Podziel się:

Jeszcze w 2009 r. resort skarbu zamierza sprzedać do 74 proc. akcji GPW.

Tylko Niemcy chcą kupić akcje GPW
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Według ostatnich doniesień, oferty na większościowy pakiet akcji warszawskiej giełdy nie złoży giełda londyńska, a spośród pozostałych chętnych - Nasdaq OMX, NYSE Euronext i Deutsche Boerse - tylko ta ostatnia otwarcie podtrzymuje zainteresowanie polskim parkietem.

Według _ Dziennika Gazety Prawnej _, rezygnacja London Stock Exchange to zła wiadomość dla Skarbu Państwa, który na ostateczne oferty na GPW czeka tylko do 28 października.

_ - Deklaracja Londynu wzmacnia pozycję negocjacyjną pozostałych uczestników przetargu _ - czytamy w DGP.

Zdaniem gazety, wśród przedstawicieli rynku kapitałowego sprzedaż GPW inwestorowi branżowemu ma wielu krytyków.

- _ Uważają, że na oddawanie kontroli jest za wcześnie. Dzięki m.in. prywatyzacji przez giełdę, jej wartość i atrakcyjność znacząco wzrośnie i przez jakiś czas może walczyć o pierwszeństwo w Europie Środkowej i Wschodniej samodzielnie. Skarb Państwa deklaruje, że nie sprzeda GPW, jeśli nie dostanie gwarancji, że będzie nadal rozwijana _ - czytamy dalej.

ZOBACZ TAKŻE:

Ostatnio MSP poinformowało, że jeśli obecnie prowadzona sprzedaż akcji nie zakończy się pozytywnie bo rozwiązania zawarte w ofertach nie będą satysfakcjonujące, resort będzie przygotowywał się do nowego procesu prywatyzacji warszawskiej giełdy.

Resort skarbu przedłużył - na prośbę inwestorów - o dwa tygodnie termin składania ofert ostatecznych, który był pierwotnie wyznaczony na 14 października.

Pod koniec lipca MSP zakwalifikowało do kolejnego etapu prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych wszystkich czterech kandydatów - Deutsche Boerse, London Stock Exchange, Nasdaq OMX i NYSE Euronext - którzy w połowie czerwca złożyli wstępne oferty.

Podano wtedy że cały proces sprzedaży 51,00-73,82 proc. akcji giełdy inwestorom branżowym resort chce zakończyć jeszcze w 2009 roku. MSP dopuszcza także sprzedaż do 22,82 proc. akcji członkom giełdy, którzy zostaną zaproszeni do złożenia oferty na co najmniej 0,5 proc. lecz nie więcej niż na 10 proc. akcji przez jeden podmiot.

Sprzedaż pozostałych 25 proc. + 1 akcja planowana jest w ciągu następnych 2-3 lat.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)