Notowania

wielka brytania
07.09.2009 06:15

Ujemne stopy procentowe? Na Wyspach to możliwe

Historyczna decyzja brytyjskiego banku centralnego może zapaść już w tym tygodniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(skywaytoheaven/iStockphoto)

Do historycznego wydarzenia może dojść już w tym tygodniu - zapowiada _ Daily Telegraph _.

Bank of England w tym tygodniu ogłosi nowe stopy procentowe obowiązujące na Wyspach. Zdaniem ekonomistów, cytowanych przez _ Daily Telegraph _, pierwszy raz w historii ich poziom może spaść poniżej zera, by nakłonić banki do zmiany polityki kredytowej.

W drugim kwartale tego roku gospodarka brytyjska skurczyła się o 0,7 procent w stosunku do pierwszych trzech miesięcy i 5,5 procent w ujęciu rocznym.
Choć kanclerz skarbu, Alistair Darling, wierzy w rychły koniec recesji na Wyspach, sytuacja na rynku kredytowym się nie poprawia. Jak podkreśla _ Daily Telegraph _, dotychczasowe próby zwiększenia akcji kredytowej nie powiodły się, a komercyjne banki, zamiast ułatwiać dostęp do kredytów, zajęły się zbieraniem z rynku dodrukowanych przez bank centralny 50 miliardów funtów.

Rozwiązaniem mają być właśnie ujemne stopy procentowe, które proponuje były szef Komitetu Polityki Monetarnej Charles Goodhart. Ekonomiści spodziewają się też, że na brytyjski rynek trafić może kolejne 25 miliardów dodrukowanych funtów, a banki będą musiały płacić kary za zgromadzenie zbyt dużych zapasów gotówki.

Kryzys na Wyspach Brytyjskich
*Opodatkować banki, bo jest ich za dużo * FSA, brytyjskie niezależne biuro regulujące rynek finansowy, ma nowy kontrowersyjny pomysł.
*Bezrobocie na Wyspach najwyższe od 14 lat * W Wielkiej Brytanii bez pracy pozostaje już 2,44 mln osób. Rząd w Londynie twierdzi, że to sytuacja nie do zaakceptowania.
*Brytyjczycy będą nagradzać akcjonariuszy za lojalność? * Długoterminowi udziałowcy maja otrzymywać dodatkowe prawo do głosowania - sporne plany rządu maja wzmocnić kontrolę firm.
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: wielka brytania, giełda, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz