Notowania

pkn
22.11.2016 15:40

Unipetrol podpisał ważną umowę z chorwacką spółką

Umowa dotyczy przesyłu ropy naftowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gaz System S.A.)

Unipetrol wchodzący w skład grupy kapitałowej PKN Orlen i chorwacka spółka Jadranski Naftovod podpisały trzyletnią ramową umowę na przesył ropy naftowej rurociągiem JANAF.

Umowa obejmuje warunki przesyłu na trzy lata. Dostawy mogą służyć rafineriom w Kralupach i Litvinovie.

- Z perspektywy Republiki Czeskiej ten kontrakt to kolejny krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności dostaw ropy naftowej. Pozwoli na przesył ropy rurociągiem JANAF przez Chorwację i może być w przyszłości wykorzystany na przykład w przypadku dostaw alternatywnych gatunków ropy - powiedział prezes Unipetrolu Andrzej Modrzejewski.

- Transport ropy naftowej dla Unipetrolu daje nam nowe możliwości biznesowe. JANAF zapewni Unipetrolowi bezpieczny i wiarygodny przesył wielu gatunków ropy. Mamy nadzieję na bardziej intensywną współpracę biznesową w dziedzinie przesyłu i magazynowania ropy naftowej w kolejnych latach - dodał prezes spółki Jadranski Naftovod Dragan Kovačević.

Unipetrol jest także w trakcie rozmów o warunkach przesyłu ropy węgierskim odcinkiem rurociągu. Spółka liczy na zawarcie umowy w 2017 roku.

Rurociąg JANAF łączy terminal na chorwackiej wyspie Krk z Węgrami i Słowacją, gdzie podłączony jest to rurociągu Przyjaźń. Wschodnia odnoga rurociągu prowadzi do Bośni i Hercegowiny oraz Serbii.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2015 roku 88,34 mld zł. Spółka jest notowana na GPW od 1999 roku.

Tagi: pkn, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz