Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unipetrol z Grupy Orlenu zwiększy moce w paliwie lotniczym do 200 tys. t rocznie

0
Podziel się

Unipetrol z Grupy PKN Orlen uruchomił produkcję paliwa lotniczego w rafinerii w Litvínovie, co zwiększy moce produkcyjne w tym segmencie o ok. 30%, do poziomu ok. 200 tys. ton rocznie, podał PKN Orlen. Dotychczas Unipetrol wytwarzał paliwo lotnicze jedynie w Kralupach.

Unipetrol z Grupy Orlenu zwiększy moce w paliwie lotniczym do 200 tys. t rocznie
bEhBWJfp

"Jest to efekt rosnącego popytu na paliwo lotnicze oraz nowych możliwości biznesowych, jakie pojawiają się w ramach działania w Grupie Orlen. Uruchamiając produkcję w Litvíniovie, Unipetrol zwiększy swoje moce produkcyjne w segmencie paliwa lotniczego o ok. 30%, do poziomu ok. 200 tys. ton rocznie. Nakłady inwestycyjne związane z rozszerzeniem produkcji przekroczyły 100 mln koron (ok. 16,5 mln zł)" - czytamy w komunikacie.

Unipetrol jest jedynym w Czechach producentem paliwa lotniczego JET A-1, które nadaje się do większości samolotów odrzutowych. Unipetrol, we współpracy z PKN Orlen, jest dostawcą paliwa do portu lotniczego im. Václava Havla w Pradze oraz do Administracji Państwowymi Rezerwami Materiałowymi. PKN Orlen jest również ważnym odbiorcą w praskim porcie, od kwietnia ubiegłego roku, zaopatrując w paliwo linie lotnicze tankujące na tym lotnisku. Unipetrol planuje produkować do 200 tys. ton Jet A-1 rocznie, z czego około jedna trzecia będzie pochodzić z zakładu w Litvínovie, podano także.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

bEhBWJfS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)