Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Yellen przygotowuje grunt pod podwyżki stóp. Wall Street na plusie

9
Podziel się:

Prawdopodobieństwo wzrostu kosztu pieniądza w USA w przyszłym miesiącu wzrosło do 96 proc. z 68 proc. na początku listopada.

Yellen przygotowuje grunt pod podwyżki stóp. Wall Street na plusie
(International Monetary Fund)
bESiNaCZ

Wall Street czwartek skończyła na plusach. Prezes banku centralnego USA Janet Yellen spodziewa się, że podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną może być zasadna "stosunkowo niedługo". Utwierdzają to najnowsze dane makro.

Indeks giełdowy Dow Jones Industrial na koniec dnia wzrósł o 0,19 proc. do 18 903 pkt. Jednocześnie S&P500 zyskał 0,47 proc. i przyjął wartość 2 187 pkt., a Nasdaq Composite poszedł w górę o 0,74 proc. do 5 333 pkt.

Czwartkowa sesja na Wall Street

bESiNaDb

Wydarzeniem dnia było wystąpienie przewodniczącej amerykańskiej Rezerwy Federalnej przed Kongresem. Yellen powiedziała, iż podwyżka stóp procentowych może być zasadna "stosunkowo niedługo". Dodała, że zamierza pozostać na stanowisku prezes Fed do końca kadencji, choć bardzo możliwe, że będzie chciał dokonać zmian nowy prezydent USA Donald Trump.

W reakcji na słowa Yellen lekko umacnia się amerykański dolar. Kurs EUR/USD spada w okolice 1,0627. Kurs USD/JPY znajduje się w okolicach 109,95.

Wyniki wyborów prezydenckich oraz do obu izb Kongresu USA i kampanijne zapowiedzi stymulacji fiskalnej wzmocniły oczekiwania inflacyjne w amerykańskiej gospodarce. Dla Fedu może to oznaczać szybsze tempo zacieśniania polityki monetarnej.

Rynek jest niemal pewny grudniowej podwyżki stóp. Prawdopodobieństwo wzrostu kosztu pieniądza w USA w przyszłym miesiącu wzrosło do 96 proc. z 68 proc. na początku listopada.

bESiNaDh

Oczekiwania na zacieśnienie polityki monetarnej w USA potwierdzają kolejne dane z gospodarki amerykańskiej. Inflacja wzrosła w październiku do 0,4 proc. - najmocniej od 6 miesięcy. Wyraźnie na plus zaskoczyła liczba nowych bezrobotnych, która spadła w ubiegłym tygodniu o 19 tys. do najniższego od 43 lat poziomu. Mocną zwyżkę zanotował wskaźnik noworozpoczętych inwestycji mieszkalnych w październiku, który znalazł się na najwyższym poziomie od sierpnia 2007 roku.

Na Wall Street najlepiej radzi sobie sektor finansowy, a najgorzej sektor dóbr podstawowych i nieruchomości. Przed otwarciem notowań na amerykańskiej giełdzie wyniki podał Wal-Mart. Sieć supermarketów w trzecim kwartale wypracowała 98 centów zysku na akcję, o 2 centy powyżej oczekiwań. O 0,1 pkt proc. poniżej oczekiwań okazał się wzrost sprzedaży w sklepach otwartych ponad rok. Kurs spółki spada o 4 proc.

Po zamknięciu sesji na Wall Street w środę wyniki podała Cisco. Producent sprzętu IT miał 61 centów zysku na akcję, o 2 centy powyżej oczekiwań. Spółka podała jednak niższą prognozę zysku w drugim kwartale. W reakcji na to notowania Cisco znajdują się na ponad 5 proc. minusie.

Cisco i Wal-Mart najmocniej ciągną w dół indeks DJI. Spółki te straciły w czwartek odpowiednio 4,85 proc. i 3,10 proc.

bESiNaDC
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
wsx
5 lata temu
Wall Street jest na minusie nie na plusie..
(
5 lata temu
FED , czyli coś takiego , jak Nasz NBP ,to prywatny ( ! ) bank !!! ... Świat stoi na głowie :(((
donald
5 lata temu
W styczniu dolar i euro w tej samej cenie!!!
bESiNaDD
Vhj24
5 lata temu
Już chyba nietrzeba nikomu udowadniać że za spekulacje i podnoszenia sztucznie wartości walut, są odpowiednie banki i giełda , to są właśnie sztuczne twory które należy natychmiast zlikwidować. Giełda w Warszawie jest taki tworem pośrednikiem spekulantow.
PIC
5 lata temu
ŻYDOWSKA FINANSJERA UCZY GOI JAK SZTUCZNIE ZAWYŻAĆ WARTOŚĆ DULARA