Notowania

usa
14-06-2018 (08:50)

Cztery podwyżki stóp Fed zamiast trzech. Wall Street w dół

Fed zgodnie z obawami giełd zapowiedział cztery, zamiast oczekiwanych wcześniej trzech podwyżek stóp procentowych. Oprócz banków dla reszty spółek na Wall Street to niezbyt dobra wiadomość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SAUL LOEB AFP/EAST NEWS)
Jerome Powell na fotelu prezesa Fed ma już za sobą dwie podwyżki stóp

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił podnieść poziom głównej stopy procentowej o 0,25 pkt. proc.

- Biorąc pod uwagę odnotowane i oczekiwane warunki na rynku pracy i poziom inflacji, Komitet postanowił podwyższyć docelowy zakres stopy procentowej dla funduszy federalnych do 1,75-2 proc. - napisano w komunikacie.

Zobacz też: Prognoza walutowa - złoty słabnie. Co to oznacza?

Choć decyzja jest zgodna z oczekiwaniami rynku, to już mniej zgodne było oświadczenie komitetu po posiedzeniu. FOMC spodziewa się łącznie czterech podwyżek stóp w 2018 r., wobec trzech wskazywanych wcześniej. W 2019 roku planuje trzy, podczas gdy wcześniej miały byc dwie. Niby giełda czuła pismo nosem w trakcie notowań, ale reakcja na razie była dość wstrzemięźliwa.

Jedna podwyżka więcej zarówno w tym, jak i przyszłym roku to bardzo ważna informacja dla gospodarki. Po pierwsze wzrośnie koszt kapitału, a po drugie zwiększy się atrakcyjność obligacji i lokat, odciągając pieniądze z rynku akcji. Tak czy inaczej giełda powinna stracić, a podwyżka zmniejsza efekt radykalnych obniżek podatków z początku roku.

Fed podkreślił, że polityka pieniężna po tej decyzji nadal ma charakter akomodacyjny, czyli wspierają wzrost gospodarki, maksymalizację zatrudnienia oraz powrót do 2-proc. inflacji. Najnowsze projekcje Fed wskazują jednak, że inflacja może przekroczyć 2-procentowy cel i wyniesie 2,1 proc.

Fed prognozuje też wzrost PKB w USA w tym roku o 2,7-3 proc., czyli w porównaniu z marcem podniesiono dolny próg prognozy o 0,1 pkt. proc. W latach 2019-2020 wzrost prognozowany jest na poziomie odpowiednio: 2,2-2,6 proc. i 1,8-2 proc.

- Sama podwyżka stóp była już przez rynki wyceniana, niemniej nawet stosunkowo jastrzębi wydźwięk posiedzenie nie skłonił rynku do rozegrania mocniejszego dolara. Co jest oczywiście korzystne dla rynków wschodzących - wskazuje Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ. - Wytłumaczeniem najpewniej jest dzisiejszy EBC i rynkowa spekulacja odnośnie ograniczenia i podania terminu zakończenia programu QE (luzowanie ilościowe - red.). Już wcześniej na rynku sygnalizowano, iż to od posiedzenia EBC będzie zależeć kurs eurodolara na koniec tygodnia.

Wall Street w dół

Akcje w Nowym Jorku jak już wspomniano spadały w środę, choć jeszcze nie znano decyzji Fed. Indeks Dow Jones Industrial stracił 0,5 proc., S&P500 0,4 proc., a technologiczny Nasdaq 0,1 proc.

Notowania na Wall Street

Teoretycznie powinny zyskiwać kursy banków, które przy wyższych stopach mogą realizować większe marże odsetkowe, a więc i ich zyski powinny pójść w górę dzięki podwyżce Fed. Tyle że te spadły. Indeks S&P financials obniżył loty o 0,3 proc. Analitycy wskazują, że obecnie rynek wcale nie ma pewności, czy różnice między oprocentowaniem depozytów i pożyczek faktycznie wzrosną.

Po zakończeniu sesji Comcast ogłosił, że oferuje 65 mld dol. za przejęcie Twenty-First Century Fox Inc. Akcje tego drugiego koncernu filmowego już podczas sesji zyskały 7,7 proc., a po sesji na rynku pozagiełdowym wzrosły o jeszcze 0,2 proc. Kurs Comcast spadł o 0,2 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: usa, podwyżki stóp procentowych, giełda, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-06-2018

JanuszI tylko złodzieje z PO i N. się cieszą

14-06-2018

eeeea u nas sie bzdury opowiada o znikomej inflacji byle zyc za pieniadze z kont spoleczenstwa i miec co rozdawac !!!! precz z PIS

14-06-2018

BisonA ja w tym miesiącu zarobiłem 13 tys na Hot forex

Rozwiń komentarze (5)

Wybrane dla Ciebie