Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wal-Mart chce podbić internet. Akcje ostro w górę

Wal-Mart chce podbić internet. Akcje ostro w górę

Wal-Mart zadziwił skalą prognoz rozwoju handlu internetowego Fot. Sven/wikimedia (CC BY-SA 3.0)
Wal-Mart zadziwił skalą prognoz rozwoju handlu internetowego

Wtorek dobrze zapamiętają akcjonariusze największej sieci handlowej w USA. Akcje wyskoczyły w górę do najwyższych poziomów od dwóch lat po tym, jak firma podała prognozy sprzedaży online. To przełożyło się na kolejny rekord indeksu Dow Jones Industrial.

Akcje Wal-Mart Stores skoczyły we wtorek o aż 4,5 proc., do swojego maksimum od lutego 2015 r. W ciągu jednego dnia wartość największego koncernu handlu detalicznego w USA wzrosła w ten sposób o ponad 10 mld dol. do 241 mld dol.

Takie wzrosty to rzadkość na akcjach Wal-Martu. Ostatnio większy procentowo skok w górę miał miejsce w maju 2016 r.

Co tak zachwyciło inwestorów, żeby aż tak rzucać się na akcje? Wiadomość, że Wal-Mart na poważnie bierze się za sprzedaż internetową. Do tego widzi tam spore profity. W następnym roku obrotowym sprzedaż online ma wzrosnąć o aż 40 proc. według prognoz koncernu. To oznacza ostre wejście na szybko rozwijający się rynek stopniowo odbierający zarobek sklepom stacjonarnym. Wal-Mart ogłosił przy tym, że skupi własne akcje za 20 mld dol. - podała agencja Reuters.

Zobacz również: Katalonia zawiesza deklarację niepodległości

 

 

Dow Jones Industrial dzięki temu wzrósł na zamknięciu o 0,31 proc. do 22 830,68 pkt i w trakcie sesji wyznaczył swoje nowe historyczne maksimum - 22 850,51 pkt.

S&P 500 zyskał 0,23 proc. do 2 550,64 pkt, a Nasdaq Composite zwyżkował o 0,11 proc. i wyniósł 6 587,25 pkt. Co więcej, wzrosty trwają mimo zagrożenia konfliktem z Koreą Północną i przeciągającego się procesu cięcia podatków w USA.

Notowania na Wall Street we wtorek

 

Dobre nastroje wspomaga zbliżające się otwarcie sezonu wyników wraz z czwartkowymi raportami kwartalnymi JPMorgan Chase i Citigroup.

O blisko 5 proc. wzrosły notowania amerykańskich linii lotniczych. American Airlines i United Continental podwyższyły prognozy kluczowych wskaźników finansowych.

Wśród głównych sektorów S&P najbardziej w tym roku rosły akcje technologiczne, jednak we wtorek praktycznie nie uległy zmianie, głównie przez spadek akcji Facebooka o 0,5 proc.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się wzrostu zysków spółek z S&P 500 w trzecim kwartale o 3,55 proc. wobec 10,9 proc. w drugim kwartale. Od połowy września oczekiwania dla dynamiki zysków w trzecim kwartale spadły z 5,2 proc. W czwartym kwartale oczekuje się wzrostu zysków o 11,9 proc., a dla całego 2017 r. o 10,7 proc.

Nowe plany Trumpa

Prezydent Donald Trump, w wywiadzie dla dwutygodnika ekonomicznego "Forbes" zapowiedział, że przedstawi własny projekt ustawy o rozwoju ekonomicznym, która ma przeciwdziałać wyprowadzaniu miejsc pracy z USA za granicę.

Przypominając, że od rozpoczęcia jego kadencji uchwalono już 50 nowych ustaw, Trump zaznaczył: - Mam także inną ustawę, ustawę o rozwoju ekonomicznym, o której sądzę, że będzie fantastyczna. Ustawę, o której nikt nie wie. O której wy dowiadujecie się jako pierwsi. Z zachętami dla rozwoju ekonomicznego spółek. Z zachętami dla spółek, by pozostały tutaj.

Prezydent dodał, że firmy utrzymujące miejsca pracy na miejscu zostaną wynagrodzone, a te przenoszące działalność za granicę "mocno ukarane" - podaje PAP.

- To zarówno marchewka, jak i kij. To zachęta do pozostania. Ale sięgnie to zapewne dalej - jeśli wyjedziesz, to bynajmniej nie sądź, że będziesz mógł sprzedawać w naszym kraju swoje produkty - powiedział Trump.

giełda, wall street, usa, gospodarka, wal-mart
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
karol
2017-10-11 13:55
Większość zakupów robimy przez internet. Jedynie ciuchy żony i córki oraz spożywcze robimy tradycyjnie.
Czekamy na Wal-Mart.