Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Wall Street: Inwestorzy pewniejsi ożywienia w gospodarce

0
Podziel się:

Lepsze od oczekiwań wyniki spółek oraz mniej bezrobotnych do zasiłku to kolejne dobre sygnały.

Wall Street: Inwestorzy pewniejsi ożywienia w gospodarce
(Kentannenbaum/Dreamstime)

Lepsze od oczekiwań wyniki finansowe za pierwszy kwartał kolejnych amerykańskich spółek oraz mniej chętnych do zasiłku dla bezrobotnych to kolejne sygnały, że gospodarka za oceanem ma się coraz lepiej. Tak przynajmniej uważają inwestorzy, którzy z dużą ochotą kupowali wczoraj akcje na tamtejszych giełdach.

Dzięki temu główne indeksy zyskały wyraźnie ponad jeden procent. Najwięcej wzrósł technologiczny Nasdq, który ponownie powrócił ponad poziom 2500 punktów. Nad psychologiczną granicę 1200 punktów wspiął się również S&P500, a Dow Jones umocnił się ponad 11 tysiącami punktów.

Tym samym amerykańskie giełdy odrobiły w środę i czwartek praktycznie całość strat po wtorkowym tąpnięciu, gdy inwestorzy się mocno wystraszyli obniżeniem ratingów dla Grecji i Portugalii inwestorzy i wyprzedawali akcje na parkietach całego świata.

Największy wpływ na poprawę nastrojów za oceanem miały kolejne lepsze od oczekiwań wyniki spółek za pierwszy kwartał 2010 roku. Największy amerykański producent telefonów Motorola zaskoczył rynek osiągając w pierwszych trzech miesiącach roku zysk na poziomie 2 centów na akcje, a nie stratę (1 cent), której spodziewali się analitycy. Dzięki temu akcje spółki wzrosły o niemal 4 procent.

Ponad 5,6 procent zarobili natomiast akcjonariusze Starwood Hotels & Resorts Worldwide, Inc., która zarządza sieciami hoteli Sheraton, W i Westin. Spółka zarobiła w pierwszym kwartale 30 mln dolarów, czyli pięć razy więcej niż przed rokiem i więcej niż się spodziewano.

Ponad 4 procent zyskały akcje producenta leków Bristol Myers Squibb, którego zysk w pierwszym kwartale wyniósł 743 mln dolarów, to 105 mln dolarów więcej niż przed rokiem.

Aż o 25 procent natomiast wzrósł kurs akcji Palm Inc. To efekt zapowiedzi, żeHewlett-Packard zamierza kupić tego niegdysiejszego lidera rynku palmtopów za 1,2 mld dolarów. To więcej o 23 procent niż wynikałoby z kursu akcji ustalonego na zakończenie środowej sesji.

Powodów do zadowolenia na koniec dnia nie mieli posiadacze akcji spółki o największym udziale w amerykańskich indeksach – paliwowego giganta Exxon Mobil. W następstwie nieco gorszych od prognoz wyników (spółka zarobiła w okresie styczeń-marzec 1,33 dolara na akcje, czyli o 8 centów niż prognozowano) notowania jej akcji na koniec dnia były niższe o 0,8 procent niż w środę.

Zaskakująco dobre wyniki spółek za pierwszy kwartał (dotychczas połowa spółek opublikowała wyniki za ten okres i jak się okazuje są one średnio o ponad 20 procent wyższe od prognoz analityków) są kolejnym potwierdzeniem, że sytuacja gospodarki amerykańskiej stale się poprawia. Na potwierdzenie tej opinii wczoraj poinformowano, że w ubiegłym tygodniu liczba osób starających się o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 448 tysięcy osób, czyli o 8 tysięcy mniej niż przed rokiem.

giełda
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)